ismeretterjesztés

2020-ban az Emberi Erőforrások Minisztériuma 9 könyvtár munkáját Minősített Könyvtár címmel és 1 könyvtárét Könyvtári Minőségi Díjjal ismerte el, melynek kiosztására január 22-én a magyar kultúra napján online formában került sor.

A Családi hét magazin 2021. január 4-i adásának első felében Ivády Zsuzsa műsorvezető a mesepedagógiáról folytatott beszélgetést Bajzáth Máriával a Népmesekincstár Mesepedagógia Műhely vezetőjével, programgazdájával. A párbeszéd során főként arról volt szó, hogy a felnőttekre milyen hatással van a módszertan.

A Little Free Libraries (Kis Szabad Könyvtárak) mozgalom megnyitotta legújabb szabad könyvtárát a Déli-sarkon, így már mind a hét kontinensen jelen vannak. Világszerte több, mint 100 ezer Kis Szabad Könyvtár létezik (Magyarországon 3 helyen), és Dr. Russell Schnellnek köszönhetően már az Antarktiszon is van egy.

Flandria (Belgium) - 1. világháború

Nemzetközi tendencia, hogy a könyvtárak egyre gyorsuló ütemben digitalizálják egyedi és felbecsülhetetlen értékű gyűjteményeiket, amelyeket ezután tematikus adatbázisokba rendezve tesznek elérhetővé a nagyközönség számára.

Az olvasás az egyik legjobb dolog a világon. Talán ezért is van az, hogy a könyv az egyik legnépszerűbb, de az is lehet, hogy „a” legnépszerűbb karácsonyi ajándék.

Ebben a cikkünkben a jogász hallgatóknak adunk néhány tippet, hogy milyen segítséget találhat ebben a kritikus időszakban a Könyvtárak.hu-ról elindulva.

Közeleg az az időszak, amikor a továbbtanuláson gondolkodók kiválaszthatják azt a szakot, amelyen tanulmányaikat folytatni kívánják. A Magyar Könyvtárosok Egyesülete (MKE) egy infografikán keresztül szeretne általános képet adni a könyvtáros életről, illetve a választható egyetemekről és képzési szintekről.

Tudományos ismeretterjesztő podcast műsort indított a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár. A műsor az AudMax nevet kapta, az egyetem főépületében található Auditorium Maximum után.

Az Országos Könyvtári Napok rendezvénysorozat immár 15. éve kerül megrendezésre. Ez az év azért is különleges, mert a szervező Informatikai és Könyvtári Szövetség most ünnepli 30. születésnapját.

A hangvezérelt okoseszközök és a mesterséges intelligenciát alkalmazó digitális asszisztensek megjelenése a könyvtárakban sem elmaradhatatlan. Vajon használható egy digitális asszisztens könyvtári szolgáltatásokra, vagyis Alexa és Siri lehetnek könyvtárosok is?

A könyvtárakban nemcsak könyveket kölcsönözhetünk: sok helyen létezik már úgynevezett vetőmagkönyvtár, ami azt jelenti, hogy a tavasszal kikölcsönzött magok helyett a könyvtár használói ősszel a sikeresen betakarított új magokat vihetik vissza. A kezdeményezés egyszerre szolgálja a helyi fajták és a helyi növénytermesztési hagyományok megőrzését.