adatbázisok

Az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Intézet Könyvtártudományi Szakkönyvtára a magyar könyvtártudományi, valamint a könyv- és könyvtártörténeti szakirodalom első számú hazai lelőhelye. A Könyvtártudományi Szakkönyvtár (KSZK) 1959-ben alakult meg a Könyvtári Intézet jogelődje, a Könyvtártudományi és Módszertani Központ Könyvtártudományi Osztályának szakkönyvtáraként. Azóta is a teljesség igényével gyűjti a magyar nyelvű könyvtörténeti és könyvtártudományi szakirodalmat, valamint válogatva a külföldi szakirodalmat.

Flandria (Belgium) - 1. világháború

Nemzetközi tendencia, hogy a könyvtárak egyre gyorsuló ütemben digitalizálják egyedi és felbecsülhetetlen értékű gyűjteményeiket, amelyeket ezután tematikus adatbázisokba rendezve tesznek elérhetővé a nagyközönség számára.

Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára

Új szolgáltatás indult a közelmúltban az SZTE Klebelsberg Könyvtárban:

együttesen is kereshetőek lettek a repozitóriumaik!

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos szakmai és tudományos információmennyiség hétről hétre növekszik, de a felhasználható tudás jelentős része rejtve és szétszortan található meg, ami alapvető információkezelési kihívások elé állítja a szakmai közösséget.

Hogyan segítenek neked a könyvtárak a koronavírus idején?

Bár a könyvtárak kapui átmenetileg bezártak a nyilvánosság előtt, a könyvtárosok azonban ilyenkor is dolgoznak, és a rendelkezésre álló eszközeikkel, kreativitásukkal azon igyekeznek, hogy minél inkább megkönnyítsék használóik alaposan felfordult életét.

A járványügyi helyzet kapcsán hozott drasztikus intézkedések miatt az elkövetkező időszakban sokan kényszerülnek otthonuk négy fala között eltölteni mindennapjaikat. Innen kell megoldaniuk a tanítást és a tanulást, a munkát és a kikapcsolódást is.

Az Egyesült Államokbeli Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatalnak is van természetesen saját szakkönyvtára, kiterjedt – bárki által igénybe vehető – online szolgáltatásokkal. S akkor még meg sem említettük a páratlan képi, hang- és videoanyagot közzé tevő NASA kép- és videokönyvtárat…

A Humántudományi Tanulmányok és Cikkek Adatbázisa, valamint a Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa egyaránt fontos információs forrásai a magyar könyvtáraknak. A Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa MATARKA a Miskolci Egyetem, Könyvtár, Levéltár és Múzeum által 2002 óta fejlesztett és működtetett adatbázis, amely a hazai tudományos és szakmai folyóiratok tartalomjegyzékeit dolgozza fel kereshető formában, könyvtárak, szerkesztőségek és magánszemélyek együttműködésével.

Az Elektronikus Információszolgáltatás Nemzeti Program - EISZ egy konzorcium, amelynek feladata a magyar felsőoktatási és kutatóintézmények számára koordinálni és biztosítani az online adatbázisok elérhetőségét.

A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ (MTA KIK) egy országos szakkönyvtár, amely a magyar tudomány és nemzeti, illetve nemzetközi kulturális örökség őrzőjeként egyre szélesebb körben bocsátja rendelkezésre gyűjteményét és szolgáltatásait.

Az Arcanum Adatbázis Kft. és a magyar könyvtárak, múzeumok és levéltárak együttműködésében nem mindennapi digitális szolgáltatással gazdagodott a hazai közgyűjteményi szféra a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásával végzett közgyűjteményi digitalizálások közzétételének céljával.

Az Európai Unió által finanszírozott  Europeana projekt célja, hogy egy felületen összegyűjtse az „öreg kontinens” digitális kulturális javait. A többmillió tételt tartalmazó gyűjtemény európai levéltárak, múzeumok és könyvtárak digitalizált állományából származik.



Kérdezd
a könyvtárost!