könyvtári programok

A nemzeti könyvtár 2023. november 25-én ünnepli alapításának 221. évfordulóját.

A nyílt napon szeretettel várják az érdeklődőket épületsétákkal, raktársétákkal, szabadtéri vársétával, tárlatvezetésekkel és tematikus bemutatóval, játszóházzal és kézműves programokkal.

Ezen a napon ingyenes beiratkozási lehetőséget biztosítanak a leendő olvasóik számára, az ajándékboltban pedig kedvezményekkel várják a látogatókat.

A programokra az Országos Széchényi Könyvtár honlapján lehet jelentkezni: https://oszk.hu/rendezvenyek/alapitasi-unnep-2023

Farkas Gábor Farkas művelődéstörténész, az OSZK munkatársa dupla előadást tart az 1473-ban kinyomtatott első magyarországi nyomtatványról, annak történelmi hátteréről, a hazai nyomdászat megindulásáról, Mátyás király könyvtörténeti cselekedeteiről 2023. október 26-án a Borsod megyei Cserépfaluban.

A Múzeumok Őszi Fesztiválját először 2006-ban rendezték meg, és azóta évről évre egyre több közgyűjtemény csatlakozik az eseményhez. Az idén Jövő! Menő! Múzeum! jelmondattal meghirdetett fesztivál szeptember 25-től november 12-ig várja a gyermek és felnőtt korú látogatókat változatos programokkal, különleges élményekkel.

Virtuális sportolási lehetőségnek adott otthont júliusban a gyékényesi könyvtár, mely ösztönzőleg hat az otthoni, egyéni, vagy akár csoportos tornázáshoz.

A Genius Savariensis Alapítvány 2013 őszén indította útjára Genius Savariensis Szabadegyetem elnevezésű programját. Az alapítvány célként fogalmazta meg az élethosszig tartó tanulás támogatását, az önképzés segítését.

Az Informatikai és Könyvtári Szövetség koordinálásával a hazai könyvtárak sokféle ötlettel készülnek az Internet Fiesta eseményeire 2021. március 18-25 között. A kialakult járványügyi helyzet miatt azonban a programokra ismét az online térben kerül sor.

A pilisi Kármán József Városi Könyvtár és Közösségi Ház a Gubányi Károly Általános Iskolával közösen, idén 5. alkalommal szervezi meg a Baranyi Ferenc Szavalóversenyt, ezúttal a COVID-19 járvány miatt online formában.

A versenyre általános iskolások mellett, ebben az évben már középiskolások és felnőttek is jelentkezhetnek.

Molnár Ferenc Tamás és hallgatótársai a Társadalmi Befogadás Szakkollégium tagjaiként 2019-ben kezdtek el együttműködni a pécsi Csorba Győző Könyvtár Kapcsolati Csoportjával egy közös könyvtári program létrehozása érdekében. A program az „Elképzelt Világok” fantázianevet kapta.

Mi is az a Halloween?

Az angol kifejezés magyarul a Mindenszentek előtti estét jelöli. A főként angolszász országokban megtartott ünnep az ősi keltáktól származik. Hitük szerint október 31-én a holtak szellemei visszatérnek, hogy beköltözzenek az élők testébe, ezért különféle jelmezekkel próbálták a kísérteteket becsapni, önmagukat felismerhetetlenné tenni.

Az Országos Idegennyelvű Könyvtár által szervezett programsorozat célja az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország közötti kapcsolat megerősítése irodalmi, zenei és képzőművészeti területek kiemelésével. A programok és rendezvények ezen kulturális tényezők egymásra gyakorolt hatását és jelenlétét mutatják be.

International School Library Month

2008 óta ünnepeljük az Iskolai Könyvtárak Világhónapját. Minden év októberében az International Association of School Librarians (IASL) arra buzdítja a világ összes iskolai könyvtárosát, hogy ünnepelje meg a világhónapot, amihez módszertani tippeket is adnak, de könyvjelzőcserére és Skype beszélgetésre is lehetőséget biztosítanak a világ egy távoli országában lévő iskolai könyvtárral.

Az Országos Könyvtári Napok projektjei minden évben más tematika köré épülnek. Ez évben az ünnepélyes hetet október 5. és 11.