digitális tartalmak

2021 a Szegedi Tudományegyetem centenáriumának éve, és így az SZTE Klebelsberg Könyvtár alapításának 100. évfordulója is. A jeles alkalom előtt tisztelegve került megrendezésre december 9-én a „Száz éves a szegedi egyetemi könyvtár – A szegedi könyvkultúra múltjából” című konferencia.

A koronavírus okozta egészségügyi veszélyhelyzetben sem hagytuk magukra hűséges olvasóink többezres táborát. Honlapunkon #maradjotthon #olvassotthon cím alatt szolgáltattunk 2020 márciusától friss információkat az otthonról elérhető könyvekről, filmekről, folyóiratokról, hasznos adatbázisokról, online könyvtári játékokról. A távoli elérésű oldalak népszerűsítésén túl igyekeztünk saját tartalmakkal is a könyvtárhasználókat segíteni. Ezekből emelünk ki néhányat.

A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia keretében három digitális könyvtári tartalmat hozott létre egy hosszú munka eredményeként. Az oldalak, amelyeknek elsődleges célcsoportja a középiskolás diákok, illetve Szeged története iránt érdeklődők, nem csupán ismeretterjesztő anyagokat kínálnak, hanem játékos feladatokon keresztül a megszerzett tudás elmélyítését is biztosítják

A március 15-i ünnepek alkalmából néhány olyan adatbázist, virtuális kiállítást, digitális könyvtárat szeretnénk a figyelmetekbe ajánlani, amelyek az 1848-49-es forradalom és szabadságharccal kapcsolatos emlékeket, érdekességeket tartalmaz.

A nemzetközi nőnap az egyik legszélesebb körben ismert világnap, amelynek alkalmából a férfiaknak illik egy szál virággal vagy édességgel köszönteni közeli hölgy ismerőseiket. Napjainkban a nőnap egy olyan alkalom, amelyen kifejezhetjük nagyrabecsülésünket a nők iránt, akiknek az egyenjogúságáért való küzdelem már több, mint egy évszázadra nyúlik vissza.

Az Informatikai és Könyvtári Szövetség koordinálásával a hazai könyvtárak sokféle ötlettel készülnek az Internet Fiesta eseményeire 2021. március 18-25 között. A kialakult járványügyi helyzet miatt azonban a programokra ismét az online térben kerül sor.

Plautus: Comoediae

A mai napon Mátyás király születésnapjára emlékezünk, felidézve a nagy király uralkodásának egyes állomásait, miközben bemutatjuk a Könyvtárak.hu-n elérhető digitális tartalmakat.

Több mint 2600 digitalizált hangfelvétel vált szabadon hozzáférhetővé a nagyközönség és a kutatók számára az Országos Széchényi Könyvtár legújabb, Hangtár elnevezésű digitális adatbázisában. A 2021.

Pontosan 265 évvel ezelőtt ezen a napon látta meg a napvilágot a világ zenei életének egyik legnagyobb zsenije, Wolfgang Amadeus Mozart. Ahogy mi magyarok Bécs városát, úgy a bécsi klasszikusokat is erősen sajátunknak érezzük.

A kézirat szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz megírását. Erre az eseményre megemlékezve minden évben január 22-én a magyar kultúra napját ünnepeljük.

Sokan fáradoznak azon, hogy különleges és ízletes fogásaikat mások számára is elérhetővé tegyék, azonban azt határozottan állítom, hogy még többen vagyunk, akik még csak az alapvető konyhai készségek elsajátításán fáradoznak. [...] A mai cikkünkben olyan digitális szakácskönyveket szeretnénk nektek ajánlani, amelyek szabadon elérhetőek bárki számára..