jeles napok

70 éves a Baranya megyei könyvtár

A Csorba Győző Könyvtár blogsorozatot indított a megyei könyvtár 70. születésnapja alkalmából, melyben részletesen áttekintik sajtóforrások alapján a Csorba Győző Könyvtár jubiláló jogelődjének a történetét.

Virágágy, mely a Magyar Hiszekegy sorait és a kettős térképet ábrázolja

Idén 101 éve történt a magyarság legnagyobb tragédiája, a trianoni békediktátum. Nemzeti gyásznappal emlékezünk az alkalomra, amikor az első világháborút lezáró Párizs környéki békeszerződések rendszerének részeként, a háborúban vesztes Magyarország és a háborúban győztes antant szövetség hatalmai között létrejött a békeszerződés.

Robert Schuman francia külügyminiszter 1950. május 9-én Párizsban vázolta fel annak az új politikai és gazdasági együttműködésnek a kereteit, amely szerinte lehetetlenné teszi a háborút az öreg kontinens országai között. A Schuman-nyilatkozatként elhíresült kezdeményezésben a kontinens országainak szén- és acéltermelését kívánták összefogni és irányítani.

1901. május elsején, pontosan 120 évvel ezelőtt született Szerb Antal. A Munka ünnepe árnyékában mi a Könyvtárak.hu-n erre emlékezünk. Miért fontos Szerb Antal a könyvtáraknak és a könyvtárosoknak?

Székely Aladár felvétele

Születésnapi nyereményjátékunk 4. feladatában a magyar irodalom egyik kimagasló alakját rejtettük el maszk alá. A választásunk azonban nem véletlenül esett a címben is említett, többek által kitalált személyre. Az alábbi cikkben az ő életéről, tevékenységéről és könyvtári vonatkozásáról hoztunk nektek néhány érdekességet.

A március 15-i ünnepek alkalmából néhány olyan adatbázist, virtuális kiállítást, digitális könyvtárat szeretnénk a figyelmetekbe ajánlani, amelyek az 1848-49-es forradalom és szabadságharccal kapcsolatos emlékeket, érdekességeket tartalmaz.

A nemzetközi nőnap az egyik legszélesebb körben ismert világnap, amelynek alkalmából a férfiaknak illik egy szál virággal vagy édességgel köszönteni közeli hölgy ismerőseiket. Napjainkban a nőnap egy olyan alkalom, amelyen kifejezhetjük nagyrabecsülésünket a nők iránt, akiknek az egyenjogúságáért való küzdelem már több, mint egy évszázadra nyúlik vissza.

Plautus: Comoediae

A mai napon Mátyás király születésnapjára emlékezünk, felidézve a nagy király uralkodásának egyes állomásait, miközben bemutatjuk a Könyvtárak.hu-n elérhető digitális tartalmakat.

Pontosan 265 évvel ezelőtt ezen a napon látta meg a napvilágot a világ zenei életének egyik legnagyobb zsenije, Wolfgang Amadeus Mozart. Ahogy mi magyarok Bécs városát, úgy a bécsi klasszikusokat is erősen sajátunknak érezzük.

A kézirat szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz megírását. Erre az eseményre megemlékezve minden évben január 22-én a magyar kultúra napját ünnepeljük.