könyvtárismertető

Az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Intézet Könyvtártudományi Szakkönyvtára a magyar könyvtártudományi, valamint a könyv- és könyvtártörténeti szakirodalom első számú hazai lelőhelye. A Könyvtártudományi Szakkönyvtár (KSZK) 1959-ben alakult meg a Könyvtári Intézet jogelődje, a Könyvtártudományi és Módszertani Központ Könyvtártudományi Osztályának szakkönyvtáraként. Azóta is a teljesség igényével gyűjti a magyar nyelvű könyvtörténeti és könyvtártudományi szakirodalmat, valamint válogatva a külföldi szakirodalmat.

Peter the Anteater

Az elmúlt évben a University of California-Irvine (UCI) könyvtárai számos videót tettek közzé az egyetemi kabalafigura, Hangyász Péter (Peter the Anteater) főszereplésével. Az aranyos báb ezekben kipróbálta a könyvtár szolgáltatásait és forrásait, közérthető formában ismertetve meg azokat a hallgatókkal.

Korábban már többször is írtunk a mozgókönyvtárakról. Ezekből az írásokból kiderült, hogy általában autóbuszokon és teherautókon szállítják a könyveket a használóknak, de ha körülnézünk a nagyvilágban a különböző földrajzi adottságokhoz igazodva számos más formája is megjelent ennek a szolgáltatásnak.

Korábban már többször is írtunk a mozgókönyvtárakról. Ezekből az írásokból kiderült, hogy általában autóbuszokon és teherautókon szállítják a könyveket a használóknak, de ha körülnézünk a nagyvilágban, láthatjuk, hogy a különböző földrajzi adottságokhoz igazodva számos más formája is megjelent ennek a szolgáltatásnak.

A Széchenyi István Egyetem könyvtára idén ünnepli tízéves jubileumát annak, hogy új, ultramodern, építészeti nívódíjjal is kitüntetett épületbe költözött.

Korábban már többször is írtunk a mozgókönyvtárakról. A cikksorozatunk első részében virtuálisan Afrikába utaztunk, most Ázsiába és Dél-Amerikába kalandozunk, hogy bemutassunk néhány különleges mozgókönyvtárat nektek.

Cikksorozatunk első részében virtuálisan Afrikába utazunk és a Kenyában és Etiópiában működő különleges mozgókönyvtárakat mutatjuk be a Könyvtárak.hu követőinek.

2020-ban az Emberi Erőforrások Minisztériuma 9 könyvtár munkáját Minősített Könyvtár címmel és 1 könyvtárét Könyvtári Minőségi Díjjal ismerte el, melynek kiosztására január 22-én a magyar kultúra napján online formában került sor.

A Little Free Libraries (Kis Szabad Könyvtárak) mozgalom megnyitotta legújabb szabad könyvtárát a Déli-sarkon, így már mind a hét kontinensen jelen vannak. Világszerte több, mint 100 ezer Kis Szabad Könyvtár létezik (Magyarországon 3 helyen), és Dr. Russell Schnellnek köszönhetően már az Antarktiszon is van egy.

Az Európa Kulturális Fővárosa projekt 2010-ben átadott fejlesztései több tekintetben is hosszú távon meghatározza Pécs városának jelenét. A város jelentős beruházásokkal bővült, ezek között az egyik kiemelkedő építészeti alkotás a Dél-Dutántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont épülete. A megyeszékhely könyvtári fejlesztése jelentősen meghatározta az épületbe költöző könyvtárak jövőjét.

A világ parfüm archívuma (“Le conservatoire international des parfums”): ezzel a szlogennel mutatkozik be a franciaországi Versaillesben található Osmothèque könyvtár, ahol illatokat őriznek.

Számtalan cikk, tanulmány, kutatás állítja középpontjába a nyelvtanulást, amely napjaink egyik legnépszerűbb hobbija. Az agykutatások szerint egy új nyelv elsajátítása serkenti az agyműködést, új kapcsolódási pontokat létesít az agysejtek között, ezáltal lassítja az öregedési folyamatokat, hozzájárul az intelligencia megőrzéséhez, empátia növeléséhez.