forrásgyűjtemény

Az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Intézet Könyvtártudományi Szakkönyvtára a magyar könyvtártudományi, valamint a könyv- és könyvtártörténeti szakirodalom első számú hazai lelőhelye. A Könyvtártudományi Szakkönyvtár (KSZK) 1959-ben alakult meg a Könyvtári Intézet jogelődje, a Könyvtártudományi és Módszertani Központ Könyvtártudományi Osztályának szakkönyvtáraként. Azóta is a teljesség igényével gyűjti a magyar nyelvű könyvtörténeti és könyvtártudományi szakirodalmat, valamint válogatva a külföldi szakirodalmat.

Flandria (Belgium) - 1. világháború

Nemzetközi tendencia, hogy a könyvtárak egyre gyorsuló ütemben digitalizálják egyedi és felbecsülhetetlen értékű gyűjteményeiket, amelyeket ezután tematikus adatbázisokba rendezve tesznek elérhetővé a nagyközönség számára.

Az Egyesült Államokbeli Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatalnak is van természetesen saját szakkönyvtára, kiterjedt – bárki által igénybe vehető – online szolgáltatásokkal. S akkor még meg sem említettük a páratlan képi, hang- és videoanyagot közzé tevő NASA kép- és videokönyvtárat…

A Humántudományi Tanulmányok és Cikkek Adatbázisa, valamint a Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa egyaránt fontos információs forrásai a magyar könyvtáraknak. A Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa MATARKA a Miskolci Egyetem, Könyvtár, Levéltár és Múzeum által 2002 óta fejlesztett és működtetett adatbázis, amely a hazai tudományos és szakmai folyóiratok tartalomjegyzékeit dolgozza fel kereshető formában, könyvtárak, szerkesztőségek és magánszemélyek együttműködésével.

Az Arcanum Adatbázis Kft. és a magyar könyvtárak, múzeumok és levéltárak együttműködésében nem mindennapi digitális szolgáltatással gazdagodott a hazai közgyűjteményi szféra a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásával végzett közgyűjteményi digitalizálások közzétételének céljával.

Az Európai Unió által finanszírozott  Europeana projekt célja, hogy egy felületen összegyűjtse az „öreg kontinens” digitális kulturális javait. A többmillió tételt tartalmazó gyűjtemény európai levéltárak, múzeumok és könyvtárak digitalizált állományából származik.

A MaNDA adatbázisa a magyarországi múzeumok, könyvtárak, levéltárak, magángyűjtemények, civil szervezetek, valamint kulturális és oktatási intézményeinek, az Országos Kulturális Digitalizációs Közfoglalkoztatású Programban digitalizált kulturális javait teszi közzé.

A Digitális Képarchívum (DKA) a harmadik elektronikus gyűjtemény az Országos Széchényi Könyvtár és a MEK Egyesület együttműködésében a könyveket gyűjtő Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK) és az időszaki kiadványokat nyilvántartó Elektronikus Periodika Archívum (EPA) mellett.