állomány

Ebben a cikkünkben a jogász hallgatóknak adunk néhány tippet, hogy milyen segítséget találhat ebben a kritikus időszakban a Könyvtárak.hu-ról elindulva.

Számtalan cikk, tanulmány, kutatás állítja középpontjába a nyelvtanulást, amely napjaink egyik legnépszerűbb hobbija. Az agykutatások szerint egy új nyelv elsajátítása serkenti az agyműködést, új kapcsolódási pontokat létesít az agysejtek között, ezáltal lassítja az öregedési folyamatokat, hozzájárul az intelligencia megőrzéséhez, empátia növeléséhez.

A könyvtárakat és szolgáltatásaikat bemutató rovatunk ezúttal a legalapvetőbb könyvtári információs eszköz megismeréséhez és használatához nyújt segítséget. Említettük már rovatunk legelején, hogy a könyvtárak az általuk gyűjtött dokumentumok rendszerezése folytán válnak többé, mint könyvek puszta tárává. Az egyes dokumentumok feltárása nemzetközi szabványok alapján történik.

A németországi Universitätsbibliothek Würzburg 2019-ben ünnepelte alapításának 400. évfordulóját, 2018-ban ezért közösségi adománygyűjtő projektet kezdeményeztek a veszélyeztetett állapotban lévő régi könyvek megmentésére. Az öregdiákok egyesületének körében indított kampánynak hála 2019-ben már ki tudták állítani a restaurált köteteket, az adományozók pedig egyedi ajándékokban részesültek.

A Humántudományi Tanulmányok és Cikkek Adatbázisa, valamint a Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa egyaránt fontos információs forrásai a magyar könyvtáraknak. A Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa MATARKA a Miskolci Egyetem, Könyvtár, Levéltár és Múzeum által 2002 óta fejlesztett és működtetett adatbázis, amely a hazai tudományos és szakmai folyóiratok tartalomjegyzékeit dolgozza fel kereshető formában, könyvtárak, szerkesztőségek és magánszemélyek együttműködésével.

A Klimo György püspök által 1774 tavaszán Pécsett a köz számára megnyitott intézmény, első nagy nyilvános könyvtárként a mai egyetemi könyvtár elődjének is tekinthető. A páratlan, többször bővült gyűjtemény 2010 óta Pécsi Egyetemtörténeti Kiállításként várja látogatóit, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek a pécsi egyetem történetébe, korabeli hangulatába. A színes kiállítással karöltve az értékes gyűjtemény nemcsak a pécsi, hanem az országos kulturális örökség egyik fellegvára.

A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ (MTA KIK) egy országos szakkönyvtár, amely a magyar tudomány és nemzeti, illetve nemzetközi kulturális örökség őrzőjeként egyre szélesebb körben bocsátja rendelkezésre gyűjteményét és szolgáltatásait.

A szakkönyvtárak feladata valamely tudományterület vagy ismeretág tartalmainak bemutatása, és az ez alapján kialakuló felhasználói kör adott tudományhoz köthető szakmai információs igényének teljes, azonnali és pontos kielégítése. Varga Katalin egyetemi tanár és egykori szakkönyvtár-igazgató definíciója is frappánsan összefoglalja a szakkönyvtárak mibenlétét.

A nemzeti könyvtárak eredete a 18. századra nyúlik vissza, a francia Bibliotéque Nationale és a British Library alapításának időszakába. Ezen intézmények a polgárosodó társadalom és a fejlődő tudományos élet mentén létrehozott tudományos nagykönyvtárak voltak enciklopédikus gyűjteménnyel. A nemzeti könyvtárak mai fogalma és feladatrendszere az 1950-60-as években alakult ki.

A könyvtárakat bemutató sorozatunk első részében a könyvtári dokumentumokról, gyűjteményekről lesz szó, azon rendszerszerű gondolkodás alapjairól, amitől a különféle típusú dokumentumok halmaza könyvtárrá válik.

Az Arcanum Adatbázis Kft. és a magyar könyvtárak, múzeumok és levéltárak együttműködésében nem mindennapi digitális szolgáltatással gazdagodott a hazai közgyűjteményi szféra a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásával végzett közgyűjteményi digitalizálások közzétételének céljával.

Az Európai Unió által finanszírozott  Europeana projekt célja, hogy egy felületen összegyűjtse az „öreg kontinens” digitális kulturális javait. A többmillió tételt tartalmazó gyűjtemény európai levéltárak, múzeumok és könyvtárak digitalizált állományából származik.



Kérdezd
a könyvtárost!