érdekességek

Korábban már többször is írtunk a mozgókönyvtárakról. Ezekből az írásokból kiderült, hogy általában autóbuszokon és teherautókon szállítják a könyveket a használóknak, de ha körülnézünk a nagyvilágban, láthatjuk, hogy a különböző földrajzi adottságokhoz igazodva számos más formája is megjelent ennek a szolgáltatásnak.

Székely Aladár felvétele

Születésnapi nyereményjátékunk 4. feladatában a magyar irodalom egyik kimagasló alakját rejtettük el maszk alá. A választásunk azonban nem véletlenül esett a címben is említett, többek által kitalált személyre. Az alábbi cikkben az ő életéről, tevékenységéről és könyvtári vonatkozásáról hoztunk nektek néhány érdekességet.

Korábbi cikkünkben már említettük, hogy az oldal 1 éves fennállása alkalmából nyereményjátékot hirdettünk Facebook oldalunkon. Az egyik kérdésre reflektálva, hoztunk nektek egy gyűjtést néhány személyről, akik valamilyen más tevékenység miatt váltak híressé, de pályafutásuk során könyvtárban is tevékenykedtek.

Korábban már többször is írtunk a mozgókönyvtárakról. A cikksorozatunk első részében virtuálisan Afrikába utaztunk, most Ázsiába és Dél-Amerikába kalandozunk, hogy bemutassunk néhány különleges mozgókönyvtárat nektek.

Cikksorozatunk első részében virtuálisan Afrikába utazunk és a Kenyában és Etiópiában működő különleges mozgókönyvtárakat mutatjuk be a Könyvtárak.hu követőinek.

A március 15-i ünnepek alkalmából néhány olyan adatbázist, virtuális kiállítást, digitális könyvtárat szeretnénk a figyelmetekbe ajánlani, amelyek az 1848-49-es forradalom és szabadságharccal kapcsolatos emlékeket, érdekességeket tartalmaz.

Másfél éve lettünk kollégák Zsoltival a gyöngyösi Vachott Sándor Városi Könyvtárban, ahol kiderült, hogy egyívásúak vagyunk, vagyis hamar meglett a közös hang. Úgy gondoltuk, ideje leszámolni azokkal az előítéletekkel, hogy egy könyvtár unalmas, a könyvtárosok sótlan, szürke, stb. alakok, és elindítottuk a Könyvtári Hírmondó címen futó hosszabb-rövidebb filmjeinket.

A macskákat van, aki nagyon szereti, van, aki nagyon nem: általában nehéz velük szemben hűvösnek maradni. Tény, hogy nagyon nehéz az akaratunkat rájuk erőltetni, hiszen jellemzően függetlenek, önálló akarattal bírnak és a saját kényelmüket, jóérzetüket minden elébe helyezik.

Advent 1. vasárnapjával naptár szerint is elkezdődik a karácsonyi készülődés. Ebben az időszakban hagyományosan a könyvtárak is ünnepi díszbe öltöznek. A gyerekeket a rengeteg karácsonyi könyvön kívül ilyenkor általában téli színezőkkel és kézműves programokkal várják a könyvtárosok.

A Little Free Libraries (Kis Szabad Könyvtárak) mozgalom megnyitotta legújabb szabad könyvtárát a Déli-sarkon, így már mind a hét kontinensen jelen vannak. Világszerte több, mint 100 ezer Kis Szabad Könyvtár létezik (Magyarországon 3 helyen), és Dr. Russell Schnellnek köszönhetően már az Antarktiszon is van egy.

Az olvasás az egyik legjobb dolog a világon. Talán ezért is van az, hogy a könyv az egyik legnépszerűbb, de az is lehet, hogy „a” legnépszerűbb karácsonyi ajándék.

A szakirodalmak tartalom szerinti besorolására a nemzetközi módszer az egyetemes tizedes osztályozás, vagyis röviden az ETO. Természetesen ennek az osztályozó rendszernek a kialakulása egy hosszú-hosszú folyamat volt, ráadásul még napjainkban is bővítik a legújabb ismeretekről, tudományokról és fejlesztésekről szóló művek feldolgozhatósága miatt.