könyvtárhasználat

Beeston, Nottinghamshire - önkiszolgáló kölcsönzés

Ha ezt a címet olvassuk, szinte azonnal arra a népszerű sztereotípiára gondolunk, hogy a digitális könyvtárban már nincs is szükség könyvtárosokra és kissé összeszorul a gyomrunk, amikor a kedvenc könyvtárosunkra gondolunk.

Pécsi könyvtárosok már közel 2000 kölcsönzőnek készítettek össze könyvcsomagokat

A tapasztalatok azt mutatják, hogy nagy az igény a pécsi olvasók körében a Csorba Győző Könyvtár Könyv(fu)tár szolgáltatására. Az intézmény a járvány első hullámában heti egy alkalommal vitte házhoz a könyveket, és a szolgáltatás hamar népszerű lett a városban.

A Little Free Libraries (Kis Szabad Könyvtárak) mozgalom megnyitotta legújabb szabad könyvtárát a Déli-sarkon, így már mind a hét kontinensen jelen vannak. Világszerte több, mint 100 ezer Kis Szabad Könyvtár létezik (Magyarországon 3 helyen), és Dr. Russell Schnellnek köszönhetően már az Antarktiszon is van egy.

A szakirodalmak tartalom szerinti besorolására a nemzetközi módszer az egyetemes tizedes osztályozás, vagyis röviden az ETO. Természetesen ennek az osztályozó rendszernek a kialakulása egy hosszú-hosszú folyamat volt, ráadásul még napjainkban is bővítik a legújabb ismeretekről, tudományokról és fejlesztésekről szóló művek feldolgozhatósága miatt.

Készült egy átfogó felmérés nemrégiben a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár megbízásából, amelyben a magyarországi lakosság olvasási és könyvtárhasználati szokásait próbálták feltérképezni. Az eredményekről a felmérés elemzését készítő kutatót, Tóth Mátét kérdezték meg.

Átadták a Debreceni Egyetem megújult Egyetemi és Nemzeti Könyvtárát. Kényelmes, otthonos környezettel, modernizált szolgáltatásokkal és további a hallgatói életet, a nyugodt tanulást segítő fejlesztésekkel várják az olvasóikat.

Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével (SINOSZ) együttműködve magyar nyelvű felirattal ellátott jelnyelvi videókat készített a koronavírus-járvány miatt átmenetileg bezárt könyvtárak aktuális és online elérhető szolgáltatásairól.

Az elkészült 10 jelnyelvi, feliratos kisfilmet itt megtekinthetik.

A Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Verseny az egyetlen könyvtárhasználati területen működő  országos tehetséggondozó tanulmányi verseny. Döntőjének időpontja hagyományosan április.

A könyvtárakat és szolgáltatásaikat bemutató rovatunk ezúttal a legalapvetőbb könyvtári információs eszköz megismeréséhez és használatához nyújt segítséget. Említettük már rovatunk legelején, hogy a könyvtárak az általuk gyűjtött dokumentumok rendszerezése folytán válnak többé, mint könyvek puszta tárává. Az egyes dokumentumok feltárása nemzetközi szabványok alapján történik.

Minecraft a Móricz Zsigmond Könyvtárban (fotó: Gamers for Gamers)

Van-e helye a videójátékoknak a könyvtárban? Igen, van. Mutatjuk!

Játszani mindenki szeret. Tudta-e, hogy a könyvtárak már a 19. század közepe óta támogatják helyszínként, programjaik és gyűjteményeik révén a különböző típusú játékokat? Hozzáférést biztosítanak a különböző játékformákhoz: a sakktól a modern társasjátékokon valamint a számítógépes és konzolos játékokon át egészen az e-sportokig és a virtuális valóságot (VR) felhasználó játékokig. Videójáték-konzolok beszerzésével egyéni és csoportos játékra nyújtanak lehetőséget, akár klubformában is. A könyvtárban a gyerekek együtt tölthetik az idejüket barátaikkal, ahol társasjátékozás és videójátékozás közben könyvek, könyvtárosok és valódi tudásvilág veszi körül őket.

A könyvtárbuszos szolgáltatások régóta működnek, Magyarországon, hat guruló könyvtár járja az utakat szerte az országban. Találkozhatunk ilyen járművel Miskolc vagy Eger környékén éppúgy, mint Nyíregyháza vagy Pécs kistérségében. Baranya megyében azonban két busz igyekszik eljuttatni a tudást, a szórakozást, a tájékozódás lehetőségét oda, ahol különben erre nem sok lehetőség van helyben az ott élők számára.

A könyvtártípusok áttekintését követően a könyvtárak alapszolgáltatásait vesszük górcső alá, avagy BEIRATKOZÁS NÉLKÜL IS HASZNÁLHATOM A KÖNYVTÁRAT? HA IGEN, MIRE?

A nyilvános könyvtárak egyik legalapvetőbb szolgáltatása az állomány helyben használata, amelyet a könyvtári törvény szavatol minden állampolgár számára, így feláras beiratkozás nélkül, látogatójeggyel vagy regisztrációs jeggyel is igénybe vehető.