elgondolkodtató

Készült egy átfogó felmérés nemrégiben a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár megbízásából, amelyben a magyarországi lakosság olvasási és könyvtárhasználati szokásait próbálták feltérképezni. Az eredményekről a felmérés elemzését készítő kutatót, Tóth Mátét kérdezték meg.

A hangvezérelt okoseszközök és a mesterséges intelligenciát alkalmazó digitális asszisztensek megjelenése a könyvtárakban sem elmaradhatatlan. Vajon használható egy digitális asszisztens könyvtári szolgáltatásokra, vagyis Alexa és Siri lehetnek könyvtárosok is?

A bécsi 15. kerületi fiókkönyvtár 2019 márciusában nyitotta meg az osztrák főváros közkönyvtári hálózatában elsőként a „dolgok könyvtárát”, ahol a gördeszkától a bongó dobokig, az akkus csavarhúzótól a VR-szemüvegig számtalan hétköznapi vagy éppen különleges tárgy és eszköz várja a kölcsönzőket. Az érdeklődés fokozódása bizonyítja, hogy a megosztáson alapuló gazdaság korában a tárgykölcsönzés immár hozzátartozik a közösségi központként működő könyvtárak szolgáltatási palettájához

Hol szoktunk leggyakrabban olvasni? Könyvtárban, egy parkban, buszon, vonaton, otthon a fotelben, és elalvás előtt az ágyban. Nem így az Egyesült Királyságban, ahol nagy hagyománya van, és ismét egyre népszerűbb a kocsmákban való olvasás. 

A könyvtárosok már akkor szembesültek a big data jelentette kihívásokkal, amikor a kifejezés még messze volt a mindennapi felkapott használattól. A tömeges adatmennyiséget feldolgozó mesterséges intelligencia képes az emberi agy számára áttekinthetetlen mennyiségű adatot átfésülni, felfedezve köztük számunkra rejtett anomáliákat és mintákat. Azonban felmerül a megbízhatóság kérdése…



Kérdezd
a könyvtárost!