digitális gyűjtemény

Fedezd fel, ismerd meg a magyar történelem Aranybullához kapcsolódó hiteles tartalmait a székesfehérvári Vörösmarty Mihály Könyvtár munkájának köszönhetően.
Az archiválásra került jelentős mennyiségű dokumentum között találsz weboldalakat, blogokat, könyveket, disszertációkat, tudományos- és ismeretterjesztő tartalmakat egészen 2022. december 31.-ei időpontig bezárólag.

Ha valaki megkérdezné az átlag magyar sportrajongót, hogy mit vár a tokiói olimpiai játékoktól, akkor valószínűleg a legtöbben azt válaszolnák, hogy minél többször csendüljön fel a magyar himnusz. A Könyvtárak.hu-n a magyar himnusz történetét idézzük fel a játékok kezdete előtt.

A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia keretében három digitális könyvtári tartalmat hozott létre egy hosszú munka eredményeként. Az oldalak, amelyeknek elsődleges célcsoportja a középiskolás diákok, illetve Szeged története iránt érdeklődők, nem csupán ismeretterjesztő anyagokat kínálnak, hanem játékos feladatokon keresztül a megszerzett tudás elmélyítését is biztosítják

Virágágy, mely a Magyar Hiszekegy sorait és a kettős térképet ábrázolja

Idén 101 éve történt a magyarság legnagyobb tragédiája, a trianoni békediktátum. Nemzeti gyásznappal emlékezünk az alkalomra, amikor az első világháborút lezáró Párizs környéki békeszerződések rendszerének részeként, a háborúban vesztes Magyarország és a háborúban győztes antant szövetség hatalmai között létrejött a békeszerződés.

Robert Schuman francia külügyminiszter 1950. május 9-én Párizsban vázolta fel annak az új politikai és gazdasági együttműködésnek a kereteit, amely szerinte lehetetlenné teszi a háborút az öreg kontinens országai között. A Schuman-nyilatkozatként elhíresült kezdeményezésben a kontinens országainak szén- és acéltermelését kívánták összefogni és irányítani.

Sorozatunk első részében már készítettünk egy gyűjtést azokról a hasznos és érdekes lehetőségekről, melyeket tavaly márciusban már működtettek, vagy a megváltozott helyzetre való tekintettel gyorsan reagálva elindítottak a könyvtárak, azért, hogy folyamatosan fenn tudják tartani veletek a kapcsolatot, illetve kielégítsék a szórakozási és kulturális igényeket.

A március 15-i ünnepek alkalmából néhány olyan adatbázist, virtuális kiállítást, digitális könyvtárat szeretnénk a figyelmetekbe ajánlani, amelyek az 1848-49-es forradalom és szabadságharccal kapcsolatos emlékeket, érdekességeket tartalmaz.

A nemzetközi nőnap az egyik legszélesebb körben ismert világnap, amelynek alkalmából a férfiaknak illik egy szál virággal vagy édességgel köszönteni közeli hölgy ismerőseiket. Napjainkban a nőnap egy olyan alkalom, amelyen kifejezhetjük nagyrabecsülésünket a nők iránt, akiknek az egyenjogúságáért való küzdelem már több, mint egy évszázadra nyúlik vissza.

Plautus: Comoediae

A mai napon Mátyás király születésnapjára emlékezünk, felidézve a nagy király uralkodásának egyes állomásait, miközben bemutatjuk a Könyvtárak.hu-n elérhető digitális tartalmakat.

Több mint 2600 digitalizált hangfelvétel vált szabadon hozzáférhetővé a nagyközönség és a kutatók számára az Országos Széchényi Könyvtár legújabb, Hangtár elnevezésű digitális adatbázisában. A 2021.

A kézirat szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz megírását. Erre az eseményre megemlékezve minden évben január 22-én a magyar kultúra napját ünnepeljük.