Digitális oktatóanyagok a Klebelsberg Kuno Könyvtártól

Digitális oktatóanyagok a Klebelsberg Kuno Könyvtártól

2021. június 30. 08:45

A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia keretében három digitális könyvtári tartalmat hozott létre egy hosszú munka eredményeként.

Az oldalak, amelyeknek elsődleges célcsoportja a középiskolás diákok, illetve Szeged története iránt érdeklődők, nem csupán ismeretterjesztő anyagokat kínálnak, hanem játékos feladatokon keresztül a megszerzett tudás elmélyítését is biztosítják. Egész pontosan oktatóanyagok, amelyek alkalmasak helyismereti órák, iskolai vetélkedők, szakkörök és egyetemre készülő középiskolások ismeretszerzésére is.

Klebelsberg Kuno életéről és munkásságáról rengeteg anyag áll a rendelkezésünkre, így az őt bemutató oldalon is egy hiteles forrásokból összeállított tartalmas képet láthatunk magunk előtt. A felhasznált források kiválóan bemutatják Klebelsberg gondolatiságát, a nemzet műveltségéhez való hozzállását. Klebelsberg élete és tevékenysége több szálon is kötődik Szeged életéhez, máig meghatározó a város arculatában és szellemiségében.

 

A 100 éves fennállását ünneplő Szegedi Tudományegyetem történetét bemutató oldal egy folyóiratot idéz elő, ugyanis menüpontjai egy-egy lapszámot kaptak, s azok tartalmáról a főoldalon olvashatunk egy rövid áttekintést. Ezen a strukturált, lényegretörő platformon az egyetemalapítási kísérletektől kezdve, a legfrissebb eredményeken és fejlesztéseken át, egészen a kollégiumi életig terjedően találhatunk hasznos információkat. S ha gondosan átolvastuk a tartalmakat, akkor a Játékra fel! menüpont alatt egy 2-4 fővel vagy 2-4 csapattal játszható társasjátékot is találunk.

 

A Szegedi tudósok hálózatban című oldal három tudományterület szegedi gyökerének illusztrálására vállalkozott. Szemléltetni kívánja a matematikai iskola, az orvostudományi (azon belül a belgyógyászati és a sebészeti klinika), illetve a szegedi magyar őstörténetet kutató munkaközösségen keresztül, hogy a tudomány és a tudományos kutatók hálózatai hogyan épülnek fel, s hogy hogyan öröklődik a tudás.

 

Ezenfelül a honlapok alján módszertani útmutatót is találunk, melyek elsősorban a pedagógusok számára készültek, ezzel is segítve az anyagok lehetséges felhasználását.

A pályázat keretében a könyvtár állománya újonnan digitalizált tartalmakkal is bővült: a frissen hozzáférhetővé tett mintegy 25 ezer oldalnyi anyag között főleg régi, nehezen hozzáférhető szegedi kiadású könyvek vannak, továbbá, mintegy hétezer hagyományos fénykép digitális változatát is elérhetővé tették a nyilvánosság számára.

 

Felhasznált források:

Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára: Interaktív egyetem- és várostörténet (nem csak) középiskolásoknak: http://www.ek.szte.hu/interaktiv-egyetem-es-varostortenet-nem-csak-kozepiskolasoknak/

delmagyar.hu: Digitális oktatóanyagok és 25 ezer lapnyi régi könyv a Klebelsberg Könyvtártól: https://www.delmagyar.hu/kozelet/helyi-kozelet/digitalis-oktatoanyagok-es-25-ezer-lapnyi-regi-konyv-a-klebelsberg-konyvtartol-7587817/

Illusztráció forrása:

http://www.ek.szte.hu/interaktiv-egyetem-es-varostortenet-nem-csak-kozepiskolasoknak/

Tetszett ez a hír? Iratkozz fel hírlevelünkre!
Feliratkozom


Kérdezd
a könyvtárost!