digitalizálás

A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtára a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia keretében három digitális könyvtári tartalmat hozott létre egy hosszú munka eredményeként. Az oldalak, amelyeknek elsődleges célcsoportja a középiskolás diákok, illetve Szeged története iránt érdeklődők, nem csupán ismeretterjesztő anyagokat kínálnak, hanem játékos feladatokon keresztül a megszerzett tudás elmélyítését is biztosítják

Flandria (Belgium) - 1. világháború

Nemzetközi tendencia, hogy a könyvtárak egyre gyorsuló ütemben digitalizálják egyedi és felbecsülhetetlen értékű gyűjteményeiket, amelyeket ezután tematikus adatbázisokba rendezve tesznek elérhetővé a nagyközönség számára.

A németországi Universitätsbibliothek Würzburg 2019-ben ünnepelte alapításának 400. évfordulóját, 2018-ban ezért közösségi adománygyűjtő projektet kezdeményeztek a veszélyeztetett állapotban lévő régi könyvek megmentésére. Az öregdiákok egyesületének körében indított kampánynak hála 2019-ben már ki tudták állítani a restaurált köteteket, az adományozók pedig egyedi ajándékokban részesültek.

Németországban 2014 óta rendeznek „kulturális hackathonokat”: olyan vállalkozó kedvű informatikai fejlesztők szállnak minden évben versenybe, akik a különböző alkalmazások, alkalmazásprogramozási felületek (API) és egyéb virtuális projektek révén valami újat hoznak ki a nyílt hozzáférésű és szabadon felhasználható digitális kulturális örökségből és azok metaadataiból. Az adatok és dokumentumok újrahasznosítása, újszerű kontextusba helyezése révén nemcsak a közönséget sikerül megmozgatni, de a közgyűjteményekben őrzött kincsek is újra bekerülhetnek a kulturális vérkeringésbe.

Az Arcanum Adatbázis Kft. és a magyar könyvtárak, múzeumok és levéltárak együttműködésében nem mindennapi digitális szolgáltatással gazdagodott a hazai közgyűjteményi szféra a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásával végzett közgyűjteményi digitalizálások közzétételének céljával.

Az Európai Unió által finanszírozott  Europeana projekt célja, hogy egy felületen összegyűjtse az „öreg kontinens” digitális kulturális javait. A többmillió tételt tartalmazó gyűjtemény európai levéltárak, múzeumok és könyvtárak digitalizált állományából származik.

A MaNDA adatbázisa a magyarországi múzeumok, könyvtárak, levéltárak, magángyűjtemények, civil szervezetek, valamint kulturális és oktatási intézményeinek, az Országos Kulturális Digitalizációs Közfoglalkoztatású Programban digitalizált kulturális javait teszi közzé.

A Digitális Képarchívum (DKA) a harmadik elektronikus gyűjtemény az Országos Széchényi Könyvtár és a MEK Egyesület együttműködésében a könyveket gyűjtő Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK) és az időszaki kiadványokat nyilvántartó Elektronikus Periodika Archívum (EPA) mellett.