felsőoktatási könyvtár

Németországban 2014 óta rendeznek „kulturális hackathonokat”: olyan vállalkozó kedvű informatikai fejlesztők szállnak minden évben versenybe, akik a különböző alkalmazások, alkalmazásprogramozási felületek (API) és egyéb virtuális projektek révén valami újat hoznak ki a nyílt hozzáférésű és szabadon felhasználható digitális kulturális örökségből és azok metaadataiból. Az adatok és dokumentumok újrahasznosítása, újszerű kontextusba helyezése révén nemcsak a közönséget sikerül megmozgatni, de a közgyűjteményekben őrzött kincsek is újra bekerülhetnek a kulturális vérkeringésbe.

A Rhode Island-i Egyetem mesterséges intelligencia (MI) laborja 2018 szeptemberében nyitotta meg kapuit. Az egyetemi könyvtárban létesített labor fő célja, hogy megismertesse, oktassa a hallgatókat és a nyilvánosságot egyaránt a gyorsan fejlődő MI iparágról, valamint, hogy vitákat kezdeményezzen a technológiával kapcsolatosan felmerülő társadalmi és etikai kérdésekről.

Az Amerikai Könyvtárosegyesület (ALA) és az Amerikai Építészek Intézete (AIA) minden évben szakmai díjjal ismeri el az év amerikai kötődésű könyvtárépítési és –tervezési projektjét a világ minden tájáról.