iskolai könyvtár

International School Library Month

2008 óta ünnepeljük az Iskolai Könyvtárak Világhónapját. Minden év októberében az International Association of School Librarians (IASL) arra buzdítja a világ összes iskolai könyvtárosát, hogy ünnepelje meg a világhónapot, amihez módszertani tippeket is adnak, de könyvjelzőcserére és Skype beszélgetésre is lehetőséget biztosítanak a világ egy távoli országában lévő iskolai könyvtárral.

Kedves szülők! Elérkezett ez a várva várt nap is, amikor csemetétek először foglalja el helyét az iskolapadban. Minden bizonnyal energiával megtelve, tele tudásvággyal, tenni akarással vág neki az első tanévnek. Hamarosan minden osztály elkezd megismerkedni a számokkal és a betűkkel, amely csillapíthatatlan vágyat kelthet bennük, a könyvek világa felé.

Több okból is találkozhatunk az ember legjobb barátjával a könyvtárban: segítő kutyaként, terápiás kutyaként, de az állatok az olvasásfejlesztésben is nagy szolgálatot tehetnek. Egy Massachusetts állambeli iskolai könyvtárban is sikeresen működik immár két éve egy kutyás program, melynek során a gyerekek találkozhatnak a kutyákkal, és fel is olvashatnak nekik.

A 2018/2019-es tanévben két svájci kantoni középiskolában is megrendezték az Olvasás Évét, melynek során pontgyűjtős versennyel ösztönözték a diákokat minél több könyv elolvasására. A programot változatos rendezvényekkel egészítették ki, a legtöbbet olvasókat pedig díjakkal jutalmazták. Az „All you can read” [„Olvass, amennyit bírsz”] projekt valóságos olvasási lázat indított el: a két iskolából közel 700 fő összesen majdnem kétmillió oldalnyi könyvet olvasott el.

Library of Muyinga

Futurisztikus épületek, izgalmas belső terek, új szolgáltatások, nemzeti identitás, turista-csalogatás profi eszközökkel. Merre tartanak a világ új könyvtárai?

A megdöbbentő és egyben csodálatra méltó könyvtárépületeket ismertető sorozatunk második részében két olyan, egymástól távol eső könyvtárat mutatunk be, amelyeket az kapcsol össze, hogy mindkettő különleges, jellegzetesen helyi alapanyagból készült. Az egyik könyvtár egy kis afrikai országban, Burundiban, a másik pedig Kínában található.

A felsőoktatási könyvtárak a könyvtári rendszer kulcsfontosságú képviselői, az egyik legjelentősebb felhasználói réteg, az egyetemi hallgatók, oktatók és kutatók szolgálatában állnak. E tudományos könyvtárak története elválaszthatatlan az egyetemek, ennél fogva a művelődés és a tudomány történetétől.

Az Egyesült Államokban több közkönyvtár és iskolai könyvtár is méhkaptárakat telepített, hogy felhívja a figyelmet a méhek fontosságára és veszélyeztetettségére. A fő cél az ismeretterjesztés, de az igazán fenntartható könyvtárak a mézet is hasznosítják.



Kérdezd
a könyvtárost!