helyben használat

A könyvtárak nemcsak a csendes olvasás színterei lehetnek – teret adhatnak a megpihenésnek és az elmélkedésnek is. Tekintettel a mindfulness és egyéb meditációs technikák divatjára, valamint a mentális betegségek gyakoriságára, számos felsőoktatási könyvtárban alakítottak ki olyan helyiségeket, ahová félre lehet vonulni a stresszes időszakokban relaxálni, meditálni, jógázni vagy akár imádkozni.

Míg a közkönyvtárak az önkiszolgáló kölcsönzés és visszavétel egész napos elérhetőségét igyekeznek megteremteni, a felsőoktatási könyvtárak egyre gyakrabban várják használóikat tényleges 0–24 órás nyitvatartással. A következőkben bepillantást engedünk abba, milyen is az „éjszakai műszak” a könyvtárosok szemszögéből.

A könyvtárakban 2017 óta van lehetőség bekapcsolódni a Nemzetközi játékhétbe (International Games Week), amelyre minden év őszén, novemberben kerül sor. Az amerikai, ausztráliai, skandináv és olasz könyvtárak által elindított, illetve különböző játékforgalmazók által szponzorált esemény középpontjában a videojátékok, társasjátékok vagy akár népi játékok állnak. A Nemzetközi játékhét (International Games Week) olyan ingyenes kezdeményezés, amely a könyvtárakban való játékot kívánja népszerűsíteni.

Magyarország nemzeti könyvtára immáron több mint két évszázada reprezentálja a magyar könyvtárügyet, őrzi és közvetíti a magyar kulturális örökség hagyományos és modern könyvtári dokumentumait.

Lépést tartva a technológiai fejlődéssel az Egyesült Államokban a Suffolk Megyei Közösségi Főiskola keleti campusának könyvtárában megkezdte a működését egy virtuális valóság labor.