városi könyvtár

Minecraft a Móricz Zsigmond Könyvtárban (fotó: Gamers for Gamers)

Van-e helye a videójátékoknak a könyvtárban? Igen, van. Mutatjuk!

Játszani mindenki szeret. Tudta-e, hogy a könyvtárak már a 19. század közepe óta támogatják helyszínként, programjaik és gyűjteményeik révén a különböző típusú játékokat? Hozzáférést biztosítanak a különböző játékformákhoz: a sakktól a modern társasjátékokon valamint a számítógépes és konzolos játékokon át egészen az e-sportokig és a virtuális valóságot (VR) felhasználó játékokig. Videójáték-konzolok beszerzésével egyéni és csoportos játékra nyújtanak lehetőséget, akár klubformában is. A könyvtárban a gyerekek együtt tölthetik az idejüket barátaikkal, ahol társasjátékozás és videójátékozás közben könyvek, könyvtárosok és valódi tudásvilág veszi körül őket.

A Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Egyesülése, azaz az IFLA 2019-ben is díjazta az év leginnovatívabb új vagy megújult közkönyvtárát. A pénzjutalommal is járó rangos kitüntetést ez alkalommal a finn Helsinki Városi Könyvtár legújabb fiókkönyvtára, az Oodi kapta.

Vennesla Könyvtár kívülről

Futurisztikus épületek, izgalmas belső terek, új szolgáltatások, nemzeti identitás, turista-csalogatás profi eszközökkel. Merre tartanak a világ új könyvtárai?

A könyvtárhasználati trendek változása érezhetően létrehozott a világban egyfajta építészeti versengést is a világ országai, városai, könyvtárai között. Azok, akik bármikor is könyvtárépítésre adták a fejüket és pénzüket, mindig ügyeltek arra, hogy egy új könyvtár megjelenése "nagyot szóljon".

Sorozatunk előző részében említettük, hogy a 19. században kialakult a közkönyvtárak – a public library – eszménye, amelyek mára – hála a nemzetközi könyvtárszakmai szervezeteknek – világszerte standarddá váltak.

A Texas állambeli Frisco könyvtárában high-tech kölcsönzési szolgáltatás hódít. Egyre több és több könyvtár honosít meg korszerű technológiát alkalmazó közösségi alkotótereket, azonban Friscóban már a makerspace házhoz megy, kölcsönözhető Maker Kitek formájában.

A Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Egyesülése, azaz az IFLA 2019-ben is átadta az év Zöld Könyvtára díjat. Az elismerésben a kolumbiai Cali településen található közkönyvtár, a Biblioteca Pública Municipal Daniel Guillard részesült.

Ó, a klasszikus VHS, vagyis köznyelven a videókazetta! A legfiatalabbak furcsán néznek ezekre a számukra ismeretlen műanyag téglaszerű tárgyakra. Másoknak mindennapi használati eszközök és emlékeik őrzői voltak, míg a technológiai fejlődés a kispadra nem ültette ezeket. Azonban nagyon sok házi videó és egyben kedves emlék tűnik el a szalagok állapotának leromlása következtében és a lejátszók sem tartanak ki örökké. A megoldást a VHS-felvételek digitalizálása jelenti. A könyvtárak ebben is partnerek.