koronavírus

A kormány járványhelyzet miatti korlátozó intézkedései alapján a könyvtárakban jelenleg nincs lehetőség személyes megjelenést igénylő szolgáltatást nyújtani, így az ajtóban történő dokumentum kiadást, melyet számos könyvtár alkalmazott az elmúlt időszakban, kötelesek felfüggeszteni.

Magyarország nemzeti könyvtára, az Országos Széchényi Könyvtár és a hazai könyvtárakat, könyvtárosokat, információs szakembereket tömörítő országos könyvtárszakmai szervezetek az alábbi felhívást teszik közzé.

Könyvátvételi pont a százhalombattai városi könyvtárban

Néhány héttel ezelőtt a nemzeti könyvtárban végeztünk egy országos felmérést, melyben a magyarországi és a határon túli magyar könyvtárakat kérdeztük meg azzal kapcsolatban, hogy ők hogyan tudták fenntartani a kapcsolatot veletek, olvasóikkal a koronavírus-járvány kitörése óta.

Pécsi könyvtárosok már közel 2000 kölcsönzőnek készítettek össze könyvcsomagokat

A tapasztalatok azt mutatják, hogy nagy az igény a pécsi olvasók körében a Csorba Győző Könyvtár Könyv(fu)tár szolgáltatására. Az intézmény a járvány első hullámában heti egy alkalommal vitte házhoz a könyveket, és a szolgáltatás hamar népszerű lett a városban.

Az esztergomi Helischer József Városi Könyvtár a járvány idején is kedveskedik a legkisebbeknek. A gyermekkönyvtárosok az óvodás korosztály számára Mese Szelencéket válogatnak össze, melyek mesekönyveket és ismeretterjesztő olvasmányokat tartalmaznak.

A kézirat szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz megírását. Erre az eseményre megemlékezve minden évben január 22-én a magyar kultúra napját ünnepeljük.

Könyvek házhoz szállítása

Minden kultúrát, olvasást szerető ember értesült róla, hogy a koronavírus járvány második hulláma elleni védekezés jegyében a könyvtárak már november óta nem engedhetik be a látogatóikat az olvasói terekbe, de – ahogy arról a Könyvtárak.hu-n is tájékozódhatunk – számos intézmény kínál lehetőséget arra, hogy az olvasók az intézmény kapujában átvegyék az előre megrendelt könyvcsomagokat.

Advent 1. vasárnapjával naptár szerint is elkezdődik a karácsonyi készülődés. Ebben az időszakban hagyományosan a könyvtárak is ünnepi díszbe öltöznek. A gyerekeket a rengeteg karácsonyi könyvön kívül ilyenkor általában téli színezőkkel és kézműves programokkal várják a könyvtárosok.

Bár a könyvtárak kapui zárva vannak, a könyvtárosok kreativitásukkal, innovatív ötleteikkel és a digitális technológiák alkalmazásával megtalálják az utat olvasóikhoz.

Napjainkban egyre fontosabb a könyvtárak társadalmi szerepvállalása. A személyes jelenlét helyett domináns lett a távhasználat, a tantermen kívüli oktatás.

Kedves Könyvtárlátogatók!

A tegnap éjszaka megjelent Magyar Közlöny 484/2020. (XI. 10.) Kormányrendelete értelmében a nyilvános könyvtárak 2020. november 11-től - azaz a mai naptól - átmenetileg zárva tartanak.

A kormányzat november 2-án meghozott határozata alapján, a könyvtárak egész területén a látogatás teljes időtartama alatt kötelező a hatodik életévét be nem töltött kiskorú kivételével mindenkinek a szájat és az orrot eltakaró maszk viselése, továbbá a látogatók kötelesek egymástól 1,5 méter távolságot tartani. Egyébiránt valamennyi esemény (pl.