koronavírus

Magyarországon az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2020/21-es tanévre vonatkozó rendelete szerint, az iskolákban nem lesz kötelező a maszkviselés, azonban az osztálytermekben gondoskodni kell a védőtávolság betartásáról, illetve az általános iskola felső tagozatában és a középiskolában a közösségi terekben, ha ez nem tartható be, javasolt a maszk viselése. (PDSZ, 2020)

Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével (SINOSZ) együttműködve magyar nyelvű felirattal ellátott jelnyelvi videókat készített a koronavírus-járvány miatt átmenetileg bezárt könyvtárak aktuális és online elérhető szolgáltatásairól.

Az elkészült 10 jelnyelvi, feliratos kisfilmet itt megtekinthetik.

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos szakmai és tudományos információmennyiség hétről hétre növekszik, de a felhasználható tudás jelentős része rejtve és szétszortan található meg, ami alapvető információkezelési kihívások elé állítja a szakmai közösséget.

A Könyvtárak.hu-n sok esetben hírt adtunk arról, hogy a koronavírus járvány idején a bibliotékák milyen szolgáltatásokat nyújtanak a használók számára, de általában kevesebb szó esik arról, hogy a bezárt falak mögött milyen munkálatok zajlanak.

Gyerekek

Az egészségügyi veszélyhelyzetben eltöltött hetek múlásával sokaknak egyre jobban hiányoznak könyvtárának megszokott szolgáltatásai. Ahogy cikkünk első részében arról már hírt adtunk, szerencsére a könyvtárosok nem tétlenkednek.

Az online tudástár megalkotását a jelenlegi nehéz időszak hívta életre: az óvodapedagógusok és az óvodások személyes kontaktus nélkül kénytelenek eltölteni az óvodai élet hétköznapjait.

Hogyan segítenek neked a könyvtárak a koronavírus idején?

Bár a könyvtárak kapui átmenetileg bezártak a nyilvánosság előtt, a könyvtárosok azonban ilyenkor is dolgoznak, és a rendelkezésre álló eszközeikkel, kreativitásukkal azon igyekeznek, hogy minél inkább megkönnyítsék használóik alaposan felfordult életét.