koronavírus

Könyvek házhoz szállítása

Minden kultúrát, olvasást szerető ember értesült róla, hogy a koronavírus járvány második hulláma elleni védekezés jegyében a könyvtárak már november óta nem engedhetik be a látogatóikat az olvasói terekbe, de – ahogy arról a Könyvtárak.hu-n is tájékozódhatunk – számos intézmény kínál lehetőséget arra, hogy az olvasók az intézmény kapujában átvegyék az előre megrendelt könyvcsomagokat.

Advent 1. vasárnapjával naptár szerint is elkezdődik a karácsonyi készülődés. Ebben az időszakban hagyományosan a könyvtárak is ünnepi díszbe öltöznek. A gyerekeket a rengeteg karácsonyi könyvön kívül ilyenkor általában téli színezőkkel és kézműves programokkal várják a könyvtárosok.

Bár a könyvtárak kapui zárva vannak, a könyvtárosok kreativitásukkal, innovatív ötleteikkel és a digitális technológiák alkalmazásával megtalálják az utat olvasóikhoz.

Napjainkban egyre fontosabb a könyvtárak társadalmi szerepvállalása. A személyes jelenlét helyett domináns lett a távhasználat, a tantermen kívüli oktatás.

Kedves Könyvtárlátogatók!

A tegnap éjszaka megjelent Magyar Közlöny 484/2020. (XI. 10.) Kormányrendelete értelmében a nyilvános könyvtárak 2020. november 11-től - azaz a mai naptól - átmenetileg zárva tartanak.

A kormányzat november 2-án meghozott határozata alapján, a könyvtárak egész területén a látogatás teljes időtartama alatt kötelező a hatodik életévét be nem töltött kiskorú kivételével mindenkinek a szájat és az orrot eltakaró maszk viselése, továbbá a látogatók kötelesek egymástól 1,5 méter távolságot tartani. Egyébiránt valamennyi esemény (pl.

Magyarországon az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2020/21-es tanévre vonatkozó rendelete szerint, az iskolákban nem lesz kötelező a maszkviselés, azonban az osztálytermekben gondoskodni kell a védőtávolság betartásáról, illetve az általános iskola felső tagozatában és a középiskolában a közösségi terekben, ha ez nem tartható be, javasolt a maszk viselése. (PDSZ, 2020)

Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével (SINOSZ) együttműködve magyar nyelvű felirattal ellátott jelnyelvi videókat készített a koronavírus-járvány miatt átmenetileg bezárt könyvtárak aktuális és online elérhető szolgáltatásairól.

Az elkészült 10 jelnyelvi, feliratos kisfilmet itt megtekinthetik.

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos szakmai és tudományos információmennyiség hétről hétre növekszik, de a felhasználható tudás jelentős része rejtve és szétszortan található meg, ami alapvető információkezelési kihívások elé állítja a szakmai közösséget.

A Könyvtárak.hu-n sok esetben hírt adtunk arról, hogy a koronavírus járvány idején a bibliotékák milyen szolgáltatásokat nyújtanak a használók számára, de általában kevesebb szó esik arról, hogy a bezárt falak mögött milyen munkálatok zajlanak.

Gyerekek

Az egészségügyi veszélyhelyzetben eltöltött hetek múlásával sokaknak egyre jobban hiányoznak könyvtárának megszokott szolgáltatásai. Ahogy cikkünk első részében arról már hírt adtunk, szerencsére a könyvtárosok nem tétlenkednek.

Az online tudástár megalkotását a jelenlegi nehéz időszak hívta életre: az óvodapedagógusok és az óvodások személyes kontaktus nélkül kénytelenek eltölteni az óvodai élet hétköznapjait.