Futurisztikus épületek, izgalmas belső terek, új szolgáltatások, nemzeti identitás, turista-csalogatás profi eszközökkel. Merre tartanak a világ új könyvtárai?
A könyvtárhasználati trendek változása érezhetően létrehozott a világban egyfajta építészeti versengést is a világ országai, városai, könyvtárai között. Azok, akik bármikor is könyvtárépítésre adták a fejüket és pénzüket, mindig ügyeltek arra, hogy egy új könyvtár megjelenése "nagyot szóljon". Vagy a dokumentumgyűjtemény mérete, minősége, esetleg speciális volta vonta magára a figyelmet, vagy az azt befogadó épületek különlegessége, a belső terek grandiózus, imponáló megjelenése lepte meg a célközönséget és a szakértők sokaságát. Ez a versengés, az újra, érdekesre való törekvés a mai napig sem szűnt meg. Ha egy új könyvtár megnyitja a kapuit valahol a világban, annak ki kell tűnnie a többiek közül. A könyvtárak manapság nehéz helyzetben vannak, mert újabb és újabb "trükkökkel" kell bevonzani a látogatókat, olvasókat, és nem utolsó sorban a turistákat.
Az egyik ilyen bevethető trükk az extrém építészet.
Ha egy könyvtár már a megjelenésével, az érdekes, különc épületével felhívja magára a figyelmet, és becsalogatja a látogatókat, akkor máris előnyösebb helyzetből indul. Innen már "csak" értékes gyűjteményre, és kiemelkedő színvonalú szolgáltatásokra van szükség a sikeres működéshez. Nem elhanyagolható ezeknél az épületeknél a puszta turisztikai vonzerő sem. Az utóbbi években sok olyan könyvtár lépett színre a világ különböző pontjain, melyeknek megjelenése új lendületet adott a könyvtárakhoz fűződő viszony megújításához.
A megdöbbentő könyvtárépületeket ismertető sorozatunk első részében egy norvég és egy kolumbiai könyvtárat mutatunk be.
1. Vennesla Könyvtár, Norvégia
A csak Kék Bálnaként emlegetett könyvtár építészeti megoldásai igazán impozánsak. Külső megjelenését és belső tereit tekintve is elképesztő látványt nyújtanak ezek a meghökkentő elemek. A laminált fagerendából készült bordák, a hatalmas beltér, az ívelt felületek mind azt sugallják, hogy egy hatalmas bálna belsejében vagyunk. Figyelemreméltó az, ahogyan a norvégok kifejezésre tudták juttatni ebben az épületben a természethez, azon belül is a vizeikben élő bálnákhoz való évszázados kötődésüket.
2. Biblioteca Parque España, Medellin, Kolumbia
A 2005-ben épült könyvtárat Giancarlo Mazzanti tervezte, és megépülését a város akkori polgármesterének, a matematikus egyetemi tanárnak, Sergio Fajardónak köszönheti. A városból kiemelkedő dombra épült könyvtár épületeihez egy drótkötélpályás felvonó segítségével lehet feljutni. Az épületek ablakai egyedi elhelyezkedésükkel és formájukkal lepnek meg minket. A hatalmas kőtömböknek látszó, modern, geometriai építmények megjelenésének és belső tereinek kialakításakor a tervező célja az volt, hogy a látogatókat kiemelje a külső szegénységből. A kívülről zordnak tűnő épületek belülről változatos tereket és meleg atmoszférát rejtenek, többféle funkciót látva el.
Nem vitás, hogy a város egy szegényebb kerületében elhelyezett ikonikus épületegyüttes önálló turisztikai látványosságként is helytáll, és a helyi polgárok büszkeségét, önbizalmát is erősíti.