Az online tudástár megalkotását a jelenlegi nehéz időszak hívta életre: az óvodapedagógusok és az óvodások személyes kontaktus nélkül kénytelenek eltölteni az óvodai élet hétköznapjait.
Az óvodák bezártak, de az óvónők napi munkája nem szűnt meg.
E-mail-ben vagy a közösségi oldalakon kialakított szülői csoportokban próbálnak tematikákat, feladatsorokat, az otthoni létet támogató feladatlapokat összeállítani és a családok számára elérhetővé tenni.
A kisgyermekes szülők pedig próbálják az időt otthon, a négy fal közé szorult gyerekekkel hasznosan eltölteni: mesélni, rajzolni, kreatív tevékenységeket végezni, kicsit táncolni, tornázni, mert az is alapvető fontosságú a testi és lelki egészség megőrzéséhez.
Az új helyzet új feladat elé állította a szülőket és a pedagógusokat.
Az újfajta oktatási forma kapcsán számtalan kérdés merülhet fel mind az óvodapedagógus, mind pedig a szülő részéről:
- Milyen igényes online forrásokból meríthet?
- Hol talál klasszikus mesét vagy verset teljes szöveggel?
- Hogyan tudja a gyermek mozgásigényét kielégíteni a lakásban?
- Milyen címen keressen képkönyvet, egyáltalán mi a képkönyv, s hogyan lehet használni?
És még sorolhatnánk a végtelenségig.
Ezért aztán az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum munkatársai úgy döntöttek, hogy az Óvodai Nevelés Alapprogramja által felsorolt fejlesztési területeket és tevékenységeket figyelembe véve összeállítanak egy igényes tartalmat közreadó tudástárat.
Emellett várják az óvodapedagógusok és szülők javaslatait is: létrehoztak egy ajánló űrlapot, ahol a látogatók megírhatják, mit szeretnének még látni a tudástárban. Ezek a tartalmak lektorálás után kerülnek ki a honlapra.
Reményeik szerint sok óvodapedagógus és szülő munkáját tudják segíteni, s ezáltal sok-sok kisgyermek otthoni fejlesztéséhez is hozzájárulni!
Vigyázzatok magatokra, egymásra!
A Tudástár és az űrlap itt érhető el a honlapunkon:
http://www.opkm.hu/?lap=dok/dtr&dtr_id=104