A magyar népmeséket 2005 óta a Magyar Olvasástársaság kezdeményezésére ünnepeljük meg szeptember 30-án. A nap célja, hogy a könyvtárosok, az óvónők, a pedagógusok és a mesével foglalkozó szakemberek, valamint a meseszerető gyerekek és felnőttek ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak mind a magyar, mind más népek meséi felé, ezáltal a népmesék fennmaradjanak és a mesékben élő bölcsességek tovább éljenek az újabb generációk számára is.
„Őseinktől kincsekkel teli tarisznyát kaptunk örökségbe, de mintha egyre gyakrabban tétlenül néznénk ennek háttérbe szorulását, elfelejtését. Vegyük birtokba, ismerjük meg, fényesítsük újra és adjuk tovább az eleinktők kapott, élethosszig érvényes, értékes, unokáink számára is feltétlenül megőrzendő, mesebeli kincseket!” - Részlet a Magyar Olvasástársaság 2005-ös felhívásából
A jeles ünnepet nem véletlenül erre a napra jelölték ki. 1859. szeptember 30-án született Benedek Elek, aki neves újságíró, író, szerkesztő, kiadó, művelődés- és oktatáspolitikus, országgyűlési képviselő és mesegyűjtő volt, de leginkább mint nagy mesemondót ismerjük. Mindamellett, hogy a magyar gyermekirodalom egyik megteremtője volt, ő az első író, aki ennek ügyét a magyar művelődéspolitika fontos kérdésének tartotta.
A mese eszköze a világ, a társadalom és az anyanyelv megismerésének. Tehát a népmeséknek, a szórakoztatáson kívül lélektani jelentősége is van. Minden mese az életünkről szól, a mi utunkról, személyiségfejlődésünkről. A gyermekek a feszültséget, szorongást, félelmet eleinte nem tudják kezelni. Fejletlenségük még nem teszi lehetővé, hogy uralkodni tudjanak érzelmeiken. Azonban a mesék irányt adhatnak ebben. Forrásai lehetnek azon folyamatoknak, amely során megélik és megtanulják belső világuk irányítását. A történetek bemutatnak egy igazságos világot: a jó elnyeri jutalmát, tehát a küzdelem nem volt hiábavaló. A fejlődéshez fontos, hogy a gyermek képzeletben megküzdjön a gonosszal és legyőzze.
A könyvtárak.hu-n található Gyermekirodalmi ajánlóban lehetőség van a válogatott magyar nyelvű gyermekirodalomból kiszűrni a népmeséket. Igyekeztünk könnyebbé tenni az irodalom kiválasztását a feltöltött borítóképekkel, az ajánlott életkor meghatározásával és egy rövid leírással. Ebből a gyűjteményből szeretnénk ma nektek ajánlani Benedek Elek, a “mesemondók mesemondójának” tiszteletére az Arany mesekönyv című kötetet. Ebben a meseválogatásban elsősorban a már önállóan olvasni tudó nagyobb gyerekek lelhetik örömüket.