Ázsia

Xántus János a XIX. századi utazók egyik jelentős alakja, etnográfus, természettudós, a magyar néprajzi muzeológia megteremtője. A szegedi Somogyi könyvtár virtuális kiállítása a világutazó magyar tudósnak állít emléket.

A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának Keleti Gyűjteménye több, jeles kutatóktól, tudósoktól származó kézirategyüttest őriz. A Kelet legkülönbözőbb kultúráit képviselő gazdag állományból kiemelkedik a közel 900 művet számláló török kéziratgyűjtemény, amelynek legnagyobb része Szilágyi Dániel (1831–1885) isztambuli gyűjtéséből származik.

A világhírű keletkutató hagyatékának legbecsesebb részét, a keleti kéziratokat ma a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának Keleti Gyűjteménye őrzi. Ahogyan Vámbéry munkássága, kérdésfelvetései alapvető irányt szabtak a magyarországi turkológia kibontakozásának, s ezek nélkül e tudományág bizonyára nem nyerte volna el napjainkra kiformálódott karakterét, a magyar keletkutatás alapkönyvtáraként

A honlap célja kiindulópontot nyújtani a hazánkban némiképp elfeledett Ibrahim Müteferrikának és munkásságának megismeréséhez, illetve ráirányítani a figyelmet a török nyomdaalapítás egyetemes kultúrtörténeti jelentőségére. 300 évvel ezelőtt, 1710-ben készült Ibrahim Müteferrika egyetlen fennmaradt kézirata.

Stein Aurél orientalista, régész-felfedező érdeklődésének középpontjában a Kelet és a Nyugat nagy civilizációinak találkozási pontjai álltak. Neve és munkássága ma már elválaszthatatlan a Selyemút történetétől, amely nem pusztán Kínát a Mediterráneummal összekötő eurázsiai kereskedelmi útvonal volt, hanem eszmék, vallási tanok, művészeti stílusok és technológiák közvetítő csatornája is. A Kr.

A Selyemút – Kínát a Földközi-tenger mellékével összekötő eurázsiai közlekedési útvonal – nem csupán kereskedelmi célokra szolgált, hanem a Nyugat és a Kelet nagy civilizációinak találkozási pontja is volt. A Kr. e. 2.

A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára 2006-ban, Kőrösi Csoma Sándor születésének 222. évfordulójára készítette ezt a virtuális kiállítást, amely a magyar tibetista életét és munkásságát mutatja be a könyvtár Keleti gyűjteményének digitalizált dokumentumai segítségével.

Kégl Sándor iranista, irodalomtörténész, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja volt 1906-tól. A 19. századi magyarországi iranisztika kiemelkedő alakja, a perzsa nyelv és irodalom első hazai egyetemi tanára, a klasszikus és újkori perzsa irodalom kiváló ismerője volt.

Az Országos Széchényi Könyvtár Térkép-, Plakát- és Kisnyomtatványtára az ország egyik legnagyobb térképgyűjteményét őrzi. A tár magját a könyvtáralapító gróf Széchényi Ferenc saját térkép- és atlaszgyűjteménye alkotja, amely az alapítás óta folyamatosan bővül ajándékozással, vásárlással és kötelespéldányokkal.

A Tíz bambusz csarnoka kiállítás a pekingi Nemzeti Könyvtár kincseiből válogatott anyaggal szemléltette a kínai könyv kialakulását, a táblanyomtatás és a könyvformák változatait, a színes nyomtatás kialakulását. Az Országos Széchényi Könyvtárban láthattunk buddhista szentszöveg-tekercset a 13. század végéről, leporelló alakú nyomtatványt és sokféle könyvet a 14-19.

Az Országos Széchényi Könyvtár Weöres Sándor születésének 100. évfordulójára emlékező kiállítása (2013. szeptember 17– november 17.) Illés Árpád és Weöres Sándor barátságát, alkotói kapcsolatát mutatta be.



Kérdezd
a könyvtárost!