Helytörténet

A Velencei-tavi nyarak hangulatát a Vörösmarty Mihály Könyvtár Helyismereti gyűjteményének képeslapjai segítségével idézzük meg. A Velencei-tó az ország második legnagyobb tava. (Sokáig megőrizte ezt a pozíciót, ma már megelőzi a Tisza-tó.) Kezdetben csak halászok, nádaratók világa, néhány vitorlással, egy parti kastéllyal.

Az Egyetem Szegeden a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) történetével foglalkozó, 2021-ben készült digitális kiállítás. A tartalom egy újsághoz hasonlóan számok és mellékletek szerint van rendezve.

A weboldal három szegedi kutatási iskola: a matematikai, az orvostudományi (azon belül a belgyógyászati és a sebészeti klinika), valamint a szegedi magyar őstörténetet kutató munkaközösségen keresztül mutatja be, hogy a kutatók hogyan szerveződnek tudományos hálózatba, hogyan öröklődik tudásuk, és épülnek egymásra teljesítményeik.

Egy esős napon elbóbiskolsz a könyvtárban, és annak egy kifordított, feje tetejére állított, álomvilágbeli változatában térsz magadhoz. Ahhoz, hogy kijuss, egy sor feladványra kell megoldást találnod.

Az Álomcsapda digitális szabadulószobát 2021-ben indította útjára a Békés Megyei Könyvtár.

Szegeden Kossuth kétszer járt: mint a Honvédelmi Bizottmány elnöke alföldi toborzó útja során 1848.október 4-én a mai Széchenyi és Klauzál teret magába foglaló nagypiacon mondta el híres beszédét, melynek kezdõszavaiban Szeged népét a nemzet büszkeségének nevezte. Ezeket az eseményeket mutatja be a szegedi Somogyi Károly Megyei és Városi Könyvtár virtuális kiállítása.

A gyűjtemény az 1862–1920 közötti korszak színlapjain keresztül a város színházi életét, a színház gazdag külső kapcsolatait és a debreceni kulturális élet egyéb szegmenseit is szépen megvilágítja. Az adatbázisban kereshetők többek között az előadott darabok rendezői, díszlettervezői, jelmeztervezői, esetleg karnagyai vagy vendégszereplői is.

A BékésWiki, a Békés Megyei Könyvtár helyismereti adatbázisa, melyben Békés megyei vonatkozású tartalmakat (életrajzokat, valamint épített értékeket, emléktáblákat, településeket, intézményeket, egyesületeket bemutató leírásokat) teszünk közzé szócikkek formájában.

A Békés Megyei Könyvtár munkatársainak családi hagyatékából és a könyvtár képeslapgyűjteményéből álló kiállítás 2019 decemberében volt látogatható – a II. világháború kitörésének 80. évfordulójára emlékezve – a könyvtár földszintjén. A kialakult helyzetre tekintettel szeretnénk, ha azok a látogatók is megtekinthetnék (még ha virtuálisan is), akik lemaradtak róla.

Bartók Béla az Amerikai Egyesült Államokba történő emigrációját megelőzően számos alkalommal járt Szegeden, ahol koncerteket adott a helyi közönség számára. A szegedi Somogyi Könyvtár virtuális kiállítása a zeneszerző életútját és Szeged városához kötődő pillanatait örökíti meg.  

„A magyar embör legjobb barátja" - 140 éve született Tömörkény István címmel rendezett kiállítást 2006-ban a szegedi Somogyi könyvtár. A virtuális kiállítás bemutatja az író életrajzát, életművét és közéleti szerepvállalását. 

Mátyás 1443. február 24-én született Kolozsvárott. Apja, Hunyadi János erdélyi vajda. A másodszülött fiú elsősorban anyja, Szilágyi Erzsébet mellett nevelkedik, mivel apját a háborúk és az ország kormányzása köti le. Szilágyi Erzsébet a politikában csak keveset vesz részt, viszont gondos gazdaként irányítja a hatalmas Hunyadi-birtokokat, neveli gyermekeit.

1883 augusztusában Ferenc József azon elhatározásának adott kifejezést, hogy a nagy árvíz utáni rekonstrukció eredményeinek megtekintése végett október hó első felében meglátogatja a várost. A látogatás előkészítésére bizottságot szerveztek. Az ünnepségek megszervezése két hónapon át tartott.



Kérdezd
a könyvtárost!