XXI. század

A szentendrei Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár 2022-ben kezdte meg a Pest Megyei Digitális
Könyvtár fejlesztését. Felismertük, hogy a Pest vármegyei kutatóknak, helytörténet iránt érdeklődő
lakosoknak egyre nagyobb szüksége van egy olyan online szolgáltatásra, amely kiindulásként
szolgálhat egy-egy helyi vonatkozású téma felkutatásához.

A szentendrei Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár 2022-ben kezdte meg a Pest Megyei Digitális
Könyvtár fejlesztését. Felismertük, hogy a Pest vármegyei kutatóknak, helytörténet iránt érdeklődő
lakosoknak egyre nagyobb szüksége van egy olyan online szolgáltatásra, amely kiindulásként
szolgálhat egy-egy helyi vonatkozású téma felkutatásához.

A Velencei-tavi nyarak hangulatát a Vörösmarty Mihály Könyvtár Helyismereti gyűjteményének képeslapjai segítségével idézzük meg. A Velencei-tó az ország második legnagyobb tava. (Sokáig megőrizte ezt a pozíciót, ma már megelőzi a Tisza-tó.) Kezdetben csak halászok, nádaratók világa, néhány vitorlással, egy parti kastéllyal.

Egy esős napon elbóbiskolsz a könyvtárban, és annak egy kifordított, feje tetejére állított, álomvilágbeli változatában térsz magadhoz. Ahhoz, hogy kijuss, egy sor feladványra kell megoldást találnod.

Az Álomcsapda digitális szabadulószobát 2021-ben indította útjára a Békés Megyei Könyvtár.

Az Országos Széchényi Könyvtár Színháztörténeti és Zeneműtárának viszonylag fiatal, ám mára számbelileg is jelentős állományrésze a hangzógyűjtemény. A kollekció kisebbik részét teszik ki az 1957 óta folyamatosan beérkező kötelespéldányok.

A BékésWiki, a Békés Megyei Könyvtár helyismereti adatbázisa, melyben Békés megyei vonatkozású tartalmakat (életrajzokat, valamint épített értékeket, emléktáblákat, településeket, intézményeket, egyesületeket bemutató leírásokat) teszünk közzé szócikkek formájában.

A Pest Megyei Hírlap 1957. május 1-én indult, a Magyar Szocialista Munkáspárt Pest Megyei Bizottsága és a Megyei Tanács napilapjaként. A lap főként megyei témákkal, kérdésekkel és aktualitásokkal foglalkozott, és mind belső tartalmában, mind külső megjelenésében is színvonalas megjelenésre törekedett.

A Balassi Bálint Megyei Könyvtár Digitális fotótárában a könyvtár helyismereti gyűjteményében fellelhető fotók, képeslapok digitalizált változatát böngészhetik. Számos régi salgótarjáni és Nógrád megyei fénykép, kortörténeti dokumentum érhető el ezen az oldalon.

A TÁMOP-3.2.4/08/1-2009-0022 „Tudásdepó-Expressz” – A könyvtári hálózat nem formális és informális képzési szerepének erősítése az élethosszig tartó tanulás érdekében – Könyvtárhasználók igényeinek hatékonyabb kielégítését célzó szolgáltatás-fejlesztés nevű pályázat elnyerésével az Eszterházy Károly Főiskola vezetésével működő konzorcium megvalósítja az Oktatást és

A digitális tartalom a fontosabb Heves megyei hírlapok, napilapok Hungaricana felületén megjelenő, digitalizált anyagait tartalmazza.

Heves Megyei Hírlap 1953-2018

Népújság 1953-1989

A Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár Helyismereti Gyűjteménye az intézmény megalakulása óta gyűjti, feldolgozza és szolgáltatja Heves megye területén megjelenő aprónyomtatványokat. Ezek a kiadványok egy vagy két laposak, azaz kettő vagy négy oldalt kitevő, kisterjedelmű nyomdai kiadványok.

Vajon mi várja a látogatót, aki betér e kiállításra? Talán meglepetéssel néz körül. Portrék és szövegek. A fekete, a fehér, a szürke árnyalataival játszó, az erős színekről lemondó fényképfelvételek, és mély, belső gondolatokat, vallomásokat visszatükröző szövegek. Ez a különös világ, a kép és a szöveg egysége egyszerű és tiszta hangulatot teremt bennünk. 



Kérdezd
a könyvtárost!