Magyar történelem

A webarchívum maradandó emléket állít az Aranybulla kiadásának 800. évfordulójára Székesfehérvár városa számára. Jelenleg 610 db archivált dokumentumot tartalmaz, melyek között találhatók weboldalak, blogok, podcast, videók, folyóiratcikkek, könyvek, disszertációk, tudományos és ismeretterjesztő tartalmak. A webarchívum időbeli határa az Aranybulla- emlékév vége, vagyis 2022. december 31.

A Plakáttár az Országos Széchényi Könyvtár Térkép-, Plakát- és Kisnyomtatványtárának az 1956-os röplapokat és szöveges plakátokat bemutató oldala.

A Régi Ritka az Országos Széchényi Könyvtár Régi Nyomtatványok Tárának folyamatosan bővülő digitális tartalomszolgáltatása, amely az intézmény által őrzött legkorábbi nyomtatványokhoz biztosít szabad hozzáférést.

Az Egyetem Szegeden a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) történetével foglalkozó, 2021-ben készült digitális kiállítás. A tartalom egy újsághoz hasonlóan számok és mellékletek szerint van rendezve.

A weboldal három szegedi kutatási iskola: a matematikai, az orvostudományi (azon belül a belgyógyászati és a sebészeti klinika), valamint a szegedi magyar őstörténetet kutató munkaközösségen keresztül mutatja be, hogy a kutatók hogyan szerveződnek tudományos hálózatba, hogyan öröklődik tudásuk, és épülnek egymásra teljesítményeik.

Klebelsberg azon 20. századi magyar államférfiak közé tartozik, akiknek élete és munkássága jól dokumentált, rengeteg nyomtatott és digitális forrás áll az utókor rendelkezésére, s akinek személyisége és kora ugyan árnyalt megítélést kíván, ám akinek intézményesült nyomai és szellemi hagyatéka megkerülhetetlenek.

Szegeden Kossuth kétszer járt: mint a Honvédelmi Bizottmány elnöke alföldi toborzó útja során 1848.október 4-én a mai Széchenyi és Klauzál teret magába foglaló nagypiacon mondta el híres beszédét, melynek kezdõszavaiban Szeged népét a nemzet büszkeségének nevezte. Ezeket az eseményeket mutatja be a szegedi Somogyi Károly Megyei és Városi Könyvtár virtuális kiállítása.

A szegedi Somogyi Károly Megyei és Városi Könyvtár virtuális kiállítása Batthyány Lajos gróf életét és az 1848-49-es forradalom és szabadságharcban betöltött szerepét mutatja be

Olyan régi nyomtatványokat tesz elektronikus formában elérhetővé, mint Thuróczy János Chronica Hungarorum című művének 1488-as brünni kiadása, de megtalálható benne az Europeana Travel projekt keretében digitalizált, magyar utazók tollából született útleírások gyűjteménye is.

A folyóiratok digitális gyűjteménye három nagy részből áll: a debreceni, a régi magyar és az egyetemi folyóiratok gyűjteményeiből. Olyan értékes folyóiratokat tartalmaz, mint a Kelet Népe vagy a Debreczeni Képes Kalendárium, a Magyar Museum és az Orpheus.

A Debreceni Egyetem Könyvtárának másfél milliónál is több plakátot és aprónyomtatványt tartalmazó állománya teljes 20. század reklámvilágából, alkalmazott grafikai terméséből, film- és színházi plakátjaiból ad ízelítőt. 



Kérdezd
a könyvtárost!