Katolikus egyház

Az Észak-Magyarországi Digitális Könyvtár a TÁMOP-4.2.2.D-15/1/KONV-2015-0027 sz. „Digitális átállás az oktatásban" című pályázat keretein belül valósult meg. ("Könyvtárak a humánteljesítmény támogatásban és a helyi kulturális örökség terjesztésében" pillér). Változatos területeken született művek digitalizált változata érhető el ezen a felületen az 1700-as és az 1800-as évekből.

Izgalmas kiállítással emlékezünk Hell Miksa jezsuita csillagász születésének 300. évfordulójára. Az Eszterházy Károly Egyetem központi épületében berendezett tárlat születésnapjára, május 15-ére vált teljessé. A kézzel készített illusztrációk, tudományos írások és korabeli tárgyak Hell sokoldalúságát és az Egri Csillagda létrejöttében betöltött szerepét idézik.

A Kalocsai Főszékesegyházi Könyvtárban évek óta megkezdett digitalizáló munka eredménye az e-könyvtárunkba feltöltött és elérhető digitális tartalom. Elsődlegesen gyűjteményünk értékes, ritka dokumentumait tesszük elérhetővé, valamint válogatva a leggyakrabban használt, kutatott helytörténeti, teológiai, történeti stb. dokumentumokat.

Az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár tulajdonában lévő kötetek színes előzékeiből készült válogatás látható ebben a gyűjteményben. Az előzék a könyvtáblát és a könyvtestet összekapcsoló vastagabb papír, melyet ragasztással rögzítenek. 

Az Esztergomi Főegyházmegye körleveleinek digitalizált változatát tartalmazza ez a gyűjtemény az 1850-1955 közötti időszakban. A több mint egy évszázadot átívelő gyűjtemény fontos vallás és művelődéstörténeti forrás.

Az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye minden sematizmusát, névtárát digitalizálta, melyek 1970 előtt jelentek meg. A sematizmusok digitális tárával az egyházmegye történetéhez, múltjához kapcsolódó egyháztörténeti kutatásokat kívánják támogatni és segíteni.

Az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár számos levelet, kéziratot és bejegyzést őriz különböző korokból. Ezeknek a dokumentumoknak a digitalizált változatát tette közzé az intézmény a weboldalán.

A Fugger-gyűjtemény digitalizált kötetei az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár honlapján találhatók. 

Esztergomi középkori latin kódextöredékek = Mittelalterliche lateinische Handschriftenfragmente in Esztergom. Az Esztergomban őrzött kódextöredékek katalógusa Fragmenta et codices in bibliothecis Hungariae című sorozat második tagjaként 1993-ban jelent meg.  Az esztergomi könyvtárakban, levéltárban őrzött kódextöredékeket ismerteti német nyelven. A kötetet Vizkelety András szerkesztette.

Az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár állományában számos kódexet találhatunk. Az intézmény ezeket digitalizálta és közzétette a kutatók és az érdeklődők számára. Az oldalon jórészt 15. és 16. századi kódexeket tanulmányozthatnak az érdeklődők.



Kérdezd
a könyvtárost!