Buda, Pest, Óbuda általános térkép 1837

Az Országos Széchényi Könyvtár Földabrosz néven elindította új, digitális tartalomszolgáltatását. A gyűjtemény Térkép-, Plakát- és Kisnyomtatványtára folyamatosan bővül az intézmény által őrzött és közzétett különleges anyagokkal.

A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ (MTA KIK) egy országos szakkönyvtár, amely a magyar tudomány és nemzeti, illetve nemzetközi kulturális örökség őrzőjeként egyre szélesebb körben bocsátja rendelkezésre gyűjteményét és szolgáltatásait.

A Kulturális Örökség Napjai az Európai Örökség Napok magyarországi eseménysorozata, amelyen jelenleg ötven ország vesz részt (lehetőség szerint) minden év szeptember 3. hétvégéjén. Magyarország az érdeklődőket különböző érdekes programokkal, tematikus sétákkal és megannyi látnivalóval várja. A cél az, hogy nemzeti tudatunkat és értékeinket formálja. A Kulturális Örökség Napjai hivatalos oldalán így fogalmaznak: “Egy kicsit leegyszerűsítve azt is mondhatjuk, hogy csak azt tudjuk igazán szeretni, aminek az értékeit jól ismerjük, s amit jól ismerünk és szeretünk, arról gondoskodunk is.”

Lépést tartva a technológiai fejlődéssel az Egyesült Államokban a Suffolk Megyei Közösségi Főiskola keleti campusának könyvtárában megkezdte a működését egy virtuális valóság labor.

A könyvtárakban nemcsak könyveket kölcsönözhetünk: sok helyen létezik már úgynevezett vetőmagkönyvtár, ami azt jelenti, hogy a tavasszal kikölcsönzött magok helyett a könyvtár használói ősszel a sikeresen betakarított új magokat vihetik vissza. A kezdeményezés egyszerre szolgálja a helyi fajták és a helyi növénytermesztési hagyományok megőrzését.

A könyvtárak nemcsak a csendes olvasás színterei lehetnek – teret adhatnak a megpihenésnek és az elmélkedésnek is. Tekintettel a mindfulness és egyéb meditációs technikák divatjára, valamint a mentális betegségek gyakoriságára, számos felsőoktatási könyvtárban alakítottak ki olyan helyiségeket, ahová félre lehet vonulni a stresszes időszakokban relaxálni, meditálni, jógázni vagy akár imádkozni.

Az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Intézet Könyvtártudományi Szakkönyvtára a magyar könyvtártudományi, valamint a könyv- és könyvtártörténeti szakirodalom első számú hazai lelőhelye. A Könyvtártudományi Szakkönyvtár (KSZK) 1959-ben alakult meg a Könyvtári Intézet jogelődje, a Könyvtártudományi és Módszertani Központ Könyvtártudományi Osztályának szakkönyvtáraként. Azóta is a teljesség igényével gyűjti a magyar nyelvű könyvtörténeti és könyvtártudományi szakirodalmat, valamint válogatva a külföldi szakirodalmat.

Míg a közkönyvtárak az önkiszolgáló kölcsönzés és visszavétel egész napos elérhetőségét igyekeznek megteremteni, a felsőoktatási könyvtárak egyre gyakrabban várják használóikat tényleges 0–24 órás nyitvatartással. A következőkben bepillantást engedünk abba, milyen is az „éjszakai műszak” a könyvtárosok szemszögéből.

Kedves szülők! Elérkezett ez a várva várt nap is, amikor csemetétek először foglalja el helyét az iskolapadban. Minden bizonnyal energiával megtelve, tele tudásvággyal, tenni akarással vág neki az első tanévnek. Hamarosan minden osztály elkezd megismerkedni a számokkal és a betűkkel, amely csillapíthatatlan vágyat kelthet bennük, a könyvek világa felé. Érdemes tehát, ha elérkezettnek látjuk az időt, megismertetni velük a könyvtárak világát is, amelyet 16 év alatt térítésmentesen vehetnek igénybe.

Magyarországon az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2020/21-es tanévre vonatkozó rendelete szerint, az iskolákban nem lesz kötelező a maszkviselés, azonban az osztálytermekben gondoskodni kell a védőtávolság betartásáról, illetve az általános iskola felső tagozatában és a középiskolában a közösségi terekben, ha ez nem tartható be, javasolt a maszk viselése. (PDSZ, 2020)