Travers, Pamela Lyndon (1906-1996)

A klasszikus gyermekregény hőse egy zsörtölődő, mesebeli dadatündér. Kalandjai harmadik kötetének cselekménye az előzményekből (A csudálatos Mary, A csudálatos Mary visszatér) már ismert módon kezdődik.

A valóság és a gyermeki képzelet mezsgyéjén játszódik a gyermekregény. Álomnak, varázslatnak tetsző események részese, ám sok reális történés szereplője is lehet mindenki, aki a titokzatos "dadatündér", Mary Poppins közelébe kerül. Elsősorban a gyerekszereplők, Jane és Michael figyelhetnek meg sok, titokzatosnak látszó bonyodalmat, hiszen a nevelőnőjük Poppins kisasszony.

A Cseresznyefa utca környéke, a mesésen szép Park, a Hosszú Sétány Londonban ezúttal is sokakat vonz. Látszólag a megszokott élet zajlik, ámde valami van a levegőben. Mary Poppins - a köztiszteletnek örvendő dadus - és a rábízott Banks csemeték már többet sejtenek, hiszen Szent Iván varázsos éjjele közeleg.

A keleti széllel érkezett meg hajdanán a Banks családhoz a "csudálatos" dadatündér, hogy sok varázslatos kaland után (legalább olyan titokzatosan, mint ahogy érkezett) búcsút vegyen a Banks csemetéktől. De Jane, Michael és az ikrek soha nem hitték, hogy örökre távozott. S igazuk lett.

Ha csupán annyit árulnánk el Mary Poppins-ról, a Banks család új dadájáról, hogy a keleti széllel jött, és hóna alatt szorongatott ernyőjének fogója egy papagájfej, továbbá elmesélnénk azt, hogy nagybátyja, a kopasz és gömbölyű Wigg bácsi, ha kedve úgy hozza, lebeg a levegőben - nos, ezzel még semmit sem mondtunk.