(A gyermek - és ifjúsági irodalom gyöngyszemei)

Az árva testvérpár megható története a 17-18. század fordulóján játszódik: a halálra botoztatott jobbágy fiai, Pista és Laci a végtelen nyomorúság és kiszolgáltatottság elől menekülnek, egyikük Bécsbe, másikuk Erdélybe, hogy megannyi félelmetes és izgalmas, szívszorító és hősi kaland után II. Rákóczi Ferenc kurucainak táborában találkozzanak.

A leginkább mesegyűjtőként ismert író Katalin című leányregénye 1895-ben jelent meg. A műfaj átlagából annak okán emelkedik ki a regény, hogy szerzője a címszereplő törékeny alakja köré reális történetet szőtt, miközben a lélek halk hangjait, finom rezdüléseit is remekül megérzékíti.

A naplóból, "bevágott" elbeszélésekből, levelekből, kis történetekből regénnyé szerveződő mű egy harmadik elemista olasz kisfiú, Enrico iskolai és otthoni életét beszéli el. Minden idők egyik legsikeresebb, legnépszerűbb, ám egyúttal - különösen az utóbbi évtizedekben - sokat bírált, sőt elvetett gyerekkönyve De Amicis Szív című munkája.

Az elvarázsolt kastély egy nagy park közepén áll. Kanyargós lépcsőkön, folyosókon át drágakövek, titokzatos erejű varázseszközök közé, rejtélyes világba, a kastély termeibe vezet az út. Ilyesféle helyre vágyott mindig képzeletben a három testvér, az angliai kisváros diákjai: Jerry, Jimmy és Cathy. Egy napon azután valósággá válik az álmuk.

A világirodalom talán leghíresebb, La Fontaine állatmeséinek főszereplői valamennyien emberi tulajdonságokkal bírnak. Így van ez a klasszikusként számon tartott Kenneth Graheme történeteiben is. A mesék főszereplői két jellemcsoportot képviselnek, egyfelől a zajos és közönséges emberek tulajdonságait érzékítik meg, másfelől a csendes, visszafogott jólneveltséget példázzák.